نکاتی برای پیشگیری از گردن درد در محل کار
نویسنده : آقازاده کلیبر - ساعت ٥:٥٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٢

نکاتی ساده و عملی برای پیشگیری از گردن درد در محل کار

یکی از آسان‌ترین چیزهایی که می‌توانید انجام دهید خودداری از نشستن‌های طولانی مدت است. به یاد داشته باشید که مدام موقعیت خود را عوض و شانه‌ها را شل کنید...بقیه در ادامه مطلب


کار به همراه استراحت شما را قادر می‌سازد تا عضلات را شل کنید و به تمرینات تقویت گردن بپردازید. هر دو ساعت استراحت کنید. برای مثال، هر دو ساعت چانه خود را به سمت قفسه سینه بیاورید، گردن را به سمت راست، عقب، چپ و پایین به شکل حرکت دایره‌ای بچرخانید. به مدت 5 دقیقه این کار را انجام دهید و به سر کار برگردید.

• از حالت سر به جلو و دولا دولا راه رفتن خودداری کنید. هنگامی که روی صندلی نشسته‌اید، قسمت پایین پشت خود را صاف نگه دارید و مطمئن باشید پاها به طور مسطح روی زمین قرار گرفته باشند.
• صفحه نمایش رایانه شما باید همیشه همسطح چشم‌ها باشد. این به پیشگیری از گردن درد مرتبط با استفاده زیاد از رایانه کمک می‌کند.
• اگر از تلفن زیاد استفاده می‌کنید، از هدفون یا اسپیکر استفاده کنید. تلفن را بین شانه و گردن خود نگه ندارید.
• اگر کار شما رانندگی ات، صندلی را در موقعیت درستی تنظیم کنید. سر و قسمت پایین پشت همیشه باید صاف باشند. فرمان ماشین باید به آسانی قابل دسترس باشد و بازوها باید به طور جزئی خم باشند.
• از صندلی‌های قابل تنظیم استفاده کنید تا بتوانید ارتفاع متناسب با نیاز خود تنظیم کنید. اگر پاهای شما به زمین نمی‌رسند، از زیرپایی استفاده کنید. همچنین، سعی کنید صندلی را با موقعیت‌های مختلف برای راحتی بیشتر تنظیم کنید.
• هنگام تایپ کردم زانو‌ها، ران‌ها و آرنج‌ها باید زاویه 90 درجه داشته باشند. بازوها باید کل زمان تایپ نزدیک بدن باشند. با انجام این حالت، نه تنها مانع گردن درد می‌شوید بلکه همچنین از می‌توانید از بروز مشکلات درد در ناحیه پشت نیز جلوگیری کنید.
• هنگام استفاده از رایانه مطمئن باشید ماوس خارج از دسترس نباشد. ماوس را نزدیک خود نگه دارید. شما نباید دست خود را برای گرفتن آن دراز کنید.
• لپ تاپ را روی پای خود نگذارید و برای کار کردن با آن خم نشوید. این نه تنها به گردن فشار وارد می‌کند بلکه نخاع را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
• اگر کار شما به گونه‌ای است که باید اشیاء بلند کنید، نزدیک شی مورد نظری که باید بلند کنید بایستید، باسن را خم کنید، شی را نزدیک بدن نگه دارید و بلند کنید.
این نکات مطمئناً به شما برای پیشگیری از گردن درد در محل کار کمک خواهند کرد. حالت درست بدن هنگام کار کردن نه تنها مانع بروز مشکلات سلامتی می‌شود بلکه همچنین بهره‌وری کار را نیز افزایش می‌دهد.

تهیه و تنظیم: رضا اقازاده کلیبر


comment نظرات ()