رهنمودهای حضرت امام(ره) خطاب به جوانان

رهنمودهای حضرت امام(ره) خطاب به جوانان

حضرت امام خمینی(ره) صبح روز هفدهم اسفند سال 1357 مصادف با 9 ربیع الثانی 1399 هجری قمری در حضور جمعی از جوانان دانش آموز ساکن شهر مقدس قم، در دبیرستان حکیم نظامی قم، رهنمودهایى را خطاب به این جوانان ایراد فرمودند.
بخش هایی از این سخنرانی در ادامه آمده است:

أُفَوِّضُ أمرِى إِلَى اللَّهِ
من براى اولین دفعه‏اى است که در این مدرسه وارد شده‏ام. دستهاى خائن اجنبى و عمال اجنبى ما را از شما جدا کردند، بین ما و شما اختلاف انداختند؛ آنها از این اختلاف نتیجه‏ها بردند و دیدند که از اتحاد جنبه‏هاىِ، قشرهاىِ مختلف، آنها نمى‏توانند با این اتحاد نتایجى را که مى‏خواهند ببرند. سالهاى طولانى کوشش کردند مدارس دینى را از دانشگاهها و دیگر قشرهاى محصلین جدا کنند. ما باید بفهمیم این معنا را که این جدایى چه رنجها به ما داد، و این اتحادِ چند صباح چه گنجها به ما داد.
جوانها مظهر امید و نوید.
شما جوانها- شما جوانهاى محصل- سایر جوانها امید من هستید، نوید من هستید. امید من به شما توده جوان است، به شما توده محصل است. من امید این را دارم که مقدرات مملکت ما بعد از این به دست شما عزیزان بیفتد و مملکت ما را شما عزیزان حفظ کنید، من امید آن را دارم که شماها با علم و عمل، با علم و تهذیب نفس، با علم و عمل صالح، بر مشکلات خودتان غلبه کنید. تاکنون که این راه را آمدیم؛ و با وحدت‏ کلمه قشرهاى مختلفِ این مملکت و با اتکال به ایمان و اعتماد به اسلام و قرآن کریم دست خائنین را قطع کردیم؛ و اگر تتمه‏اى باشد قطع مى‏کنیم ان شاء اللَّه. لکن از حالا به بعد اشکالات بیشتر است، بیدارى بیشتر مى‏خواهد.
زمان سازندگى
از این زمان، زمان سازندگى این خرابه‏اى است که براى ما به جا گذاشته‏اند. شما بهتر مى‏دانید که اینها به دانشگاههاى ما، به دبیرستانهاى ما، به دبستانهاى ما چه خیانتها کردند. شماها مى‏دانید که شماها را مى‏خواستند عقب نگه دارند نگذارند که یک انسان اسلامى، یک انسان با قدرت، یک انسان با هدف بار بیایید. تعلیمات از اول تعلیمات اعوجاجى، انحرافى و برنامه‏هاى انحرافى بود. مى‏خواستند جوانهاى ما را به عقب برانند تا استفاده‏هاى خودشان را بکنند، تا ما در همه چیز محتاج باشیم، در علم محتاج باشیم و در اقتصاد وابسته و محتاج باشیم.
شما جوانان که امید من هستید و نوید من هستید کوشش کنید و وحدت کلمه خود را حفظ کنید. ما را نگذاشتند با شما روبرو بشویم. در مدت عمر این دبیرستان، اول مرتبه‏اى است که من با شما روبه رو مى‏شوم. اول مرتبه است که استادان و معلمان شما را از نزدیک مى‏بینم. اول مرتبه‏اى است که شما جوانان عزیز را، فرزندان اسلام را، از نزدیک زیارت مى‏کنم.
اى امید من، اى امیدهاى من، اى نویدهاى من، اى فرزندان عزیز اسلام، رمز پیروزى را دریافتید. دریافتید که در این دو سال اخیر با وحدت کلمه ریشه استبداد، ریشه سلطنت استبدادى 2500 ساله را از بیخ کندید. دریافتید که نفتخواران مفتخوار را عقب زدید. دریافتید که با وحدت کلمه و وحدت غرض و هدف و آن ایمان و هدف اسلام، هدف جمهورى اسلام، دریافتید که این رمزْ شما را به پیروزى رساند. این رمز را از دست ندهید، صفهاى خود را فشرده تر کنید، روابط خود را با همه قشرها خصوصاً با روحانیین زیاد کنید. شما آمال و آرزوى ما هستید. ملت ایران با این وحدت کلمه آمال و آرزوى‏ اسلام است. باید با وحدت کلمه همه چیزهایى که پیش آمده است حفظ کنید ...
نوید پیروزی
من امیدم به شما جوانهاى برومند عزیز و سایر طبقات ملت است. من نوید پیروزى به شما مى‏دهم: من نوید استقلال، من نوید عظمت، من نوید رفاه، من نوید معنویت، من‏ نوید یک روح پاک، یک روح آزادمنش، یک روح مهذب به شما مى‏دهم؛ به شرط آنکه همه با هم باشید و ما همه با هم به سوى جمهورى اسلامى و به سوى اسلام.
از خداوند تعالى عظمت، سلامت، عزت همه ملت اسلامى را مى‏خواهم. از خداوند تعالى توفیق شما جوانان برومند- عزیزان- را مى‏خواهم.
(صحیفه امام، ج‏6، ص: 350 – 356(

حضرت امام خمینی (ره) روز دوازدهم تیر 1358 مصادف با هشتم شعبان 1399 هجری قمری، در شهر مقدس قم و با حضور جمعی از جوانان اصفهان، در دبیرستان حکیم نظامی قم، رهنمودهایى نیز در مورد دشمنان و ایجاد موانع در راه انقلاب خطاب به این جوانان ایراد فرمودند.
متن کامل این سخنرانی نیز به شرح زیر است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم
امروز روز این بحثها نیست، و دنبال کردن این حرف که چه کسى بد است و چه کسى خوب است خلاف اسلام است، و خلاف مصالح اسلامى. این جزء نقشه‏اى از خارج است که نگذارند این مملکت آرام گیرد؛ نگذارند شما یک مملکت اسلامى درست کنید. این نقشه‏اى است که از خارج، اشخاصى شیطان، الهام مى‏کنند به اشخاص متدین و آنها هم بى‏توجه دنبال مى‏کنند. و شما مردم را آماده کنید که امروز روزى نیست که ما مساجدمان را صرف این بکنیم که زید بهتر است یا عمرو. مسیرتان، کارتان، و منبرتان، بازارتان- همه- دنبال این باشد. الآن باید همه روى این جمع شویم که این قانون اساسى درست از کار دربیاید؛ و اشخاصى را که تهیه مى‏کنید براى بررسى قانون اساسى اشخاص صحیح باشند، مسلمان و متدین باشند، شرقى و غربى نباشند، امین باشند. امروز وقتتان را صرف این بکنید. صرف اینکه زید خوب است یا نیست، نکنید. خوب باشد پیش خدا خوب است، بد باشد پیش خدا بد است؛ به شما چه کار؟ این مگر یکى از ارکان اسلام است که زید خوب است یا عمرو؟! امروز سَرِ ولایت حضرت امیر هم نباید دعوا کرد. امروز باید همه با هم مجتمع شوید و جمهورى اسلامى را به آخر برسانیم ..
تحقق اسلام، سعادت ملتها
اینها همه روى نقشه است. نقشه کشیدند که نگذارند این نهضت به ثمر برسد؛ و لذا از همه طرف خرابکارى مى‏کنند. یک خرابکارى‏شان همین است که نگذارند جوانهاى ما صحیح بار بیایند؛ و حالا که باید از نیروى جوانى استفاده بشود، نگذارند این نیروى جوانى به ثمر برسد. بنابراین باید از همه جوانب جلوگیرى بشود. هر دسته‏اى باید یک گوشه‏اش را بگیرد و درست کند. یک دسته مبارزه با مواد مخدر بکنند، یک دسته با مشروبات مبارزه بکنند، یک دسته هم با فسادهاى دیگر مبارزه کنند. و همین طور، تا ان شاء اللَّه این نهضت به ثمر برسد و دولت اسلامى، آنطورى که اسلام فرموده است نه آنطورى که هواى نفس بخواهد، عمل بکند؛ اگر اسلام تحقق پیدا کند، این سعادتى است براى ملت و سایر ملتها. من توفیق شما را در این مجاهدت از خدا مى‏خواهم. البته هرکس هم به شما کمک کند، کمک به امر خیرى کرده است. خداوند همه شما را موفق کند.
والسلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏
(صحیفه امام، ج‏8، ص: 376-378)

/ 0 نظر / 244 بازدید