آبهای معدنی ایران

آب‌درمانی متعلق (شهرستان کلیبر)بنا به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، تاسیسات آب‌درمانی کلیبر که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگ‌ترین مجتمع آب درمانی کشور است. این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲،۸۷۰ متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالن‌های ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکن‌های مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری می‌باشد.

 

استان اردبیل با دارا بودن بیش از ۱۱۸ دهنه چشمه معدنی (به نقل از کتاب درمان با آب‌های معدنی تالیف

تورج مهدیزاده - مریم پنجعلی اصل - انتشارات باغ اندیشه ۱۳۸۲) مقام اول را در ایران از این نظر داراست. از آن گذشته چشمه شابیل لاهرود با ظهور آب گرم با دمای ۵۰ درجه در ارتفاع ۲۷۰۰ متری، مرتفع‌ترین و گاومیش گلی سرعین پرآب‌ترین چشمه ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پس از سرعین در استان اردبیل؛ شهر آمل با داشتن بیش از ۲۶ دهنه آب معدنی گرم و سرد در رده دوم اهمیت واقع است. که بزرگترین آبگرم ایران در لاریجان آمل واقع شده است از دیگر چشمه‌های آبگرم و معدنی مهم ایران که تاثیرات درمانی آنها به طور تجربی به اثبات رسیده، می‌توان به چشمه آب‌گرم فردوس در نزدیکی فردوس، چشمه‌های سیرچ و لاله‌زار در کرمان، گنو، خورگو و خمیر در هرمزگان، چشمه‌های معدنی متعدد در دامنه کوه تفتان در سیستان و بلوچستان، چشمه ورتون اصفهان، چشمه آبگرم دهلران، چشمه نیلو در بوشهر و چندین چشمه آبگرم در استان‌های فارس، کردستان، آذربایجان و خراسان اشاره نمود. برخی از این چشمه‌ها (مثل آبگرم فردوس، سیرچ کرمان و گنو بندرعباس) هر ساله شاهد خیل عظیمی از مسافرانی هستند که جهت آب‌درمانی به آنجا مراجعه می‌کنند. تاریخ استفاده از آب‌درمانی به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و ارسطو و افلاطون و بقراط در این باره مطالب فراوانی دارند. در ایران هم ابن سینا و سایرین مطالبی در باب استفاده صحیح از آب‌درمانی نوشته‌اند و این موضوع گاه با خرافات نیز درهم آمیخته‌است. لکن مطالعات دانشمندان و پایان نامه‌های دانشجویی به خصوص در انگلستان به تدریج اثرات درمانی آن را اثبات نمود. آب‌های معدنی به واسطه مواد شیمیایی موجود در آنها و حرارت بالا و یا به دلیل وجود گازهای مختلف دارای کاربردهای متنوعی در امور زراعی و پرورش گیاهان و تولید محصولات گلخانه‌ای هستند. در صنایع غذایی نیز استفاده و استخراج گاز دی اکسید کربن فعلاً در ایران کاربرد دارد. در سایر موارد در دنیا برای پرورش آبزیان خاص یا استخراج گوگرد و فلزات نایاب از آنها، استفاده از دمای آب برای گرمایش منازل و کف خیابان‌ها و معابر و نیز برای تولید برق کاربرد دارند.


آبگرم لاریجان

به علت شرایط خاص زمین‌شناختی در دامنه‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد که یکی از آنها آبگرم لاریجان می باشد. این چشمه در فاصله حدود 60 کیلومترى شمال شرق تهران و 26 کیلومترى شمال شرق شهرستان دماوند قرار دارد. جاده دسترسی به آن پس از طی ۷۰ کیلومتر در جاده هراز در محل گزنک بخش لاریجان از راه اصلی جدا شده و به سمت غرب در مسیر کوهستانی و آسفالته ادامه یافته و پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به روستای آبگرم می‌رسد. آبهای گرم معدنی این روستا از نوع سولفاته کلسیک می باشد و دارای دمای 68 درجه سانتیگراد می باشد و به همین دلیل برای درمان انواع بیماریهای پوستی، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم مفید می‌باشد. سرعت بالای جریان و ناچیز بودن اختلاط با آبهای سطحی نشانگر نزدیکی مخزن این آبگرم به سطح زمین می باشد که افت حرارتی آن نیز کم می باشد.

آبگرم گنوچشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بندرعباس و در کناره جاده بندرعباس به سیرجان واقع شده‌است. این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی‌اش از شمال و جنوب آن را در بر گرفته است.

آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم(کلروره سولفاته و کلسیک گوگردی) محسوب می‌شوداین چشمه دارای دو استخر نسبتا بزرگ و مجزای زنانه و مردانه است که در منطقه حفاظت شده گنو واقع شده است. وجود محل استراحت،بوفه و رستوران، درختان بلند نخل و اوکالیپتوس و .... باعث تشکیل فضای مناسبی به لحاظ گردشگری پزشکی(آب درمانی) و تفریحی شده است .

در قدیم از این چشمه ها،برای چرخش آب آسیاب آبی استفاده می شده است.


آبگرم محلات

 

 

 

در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آب گرم محلات جوشان است.


رنگ مایل به قرمز و مزه آب چشمه های آبگرم محلات نشان می دهد که این آب دارای ترکیبات آهن و گوگرد می باشد و این امر نشانگر این است که آب این چشمه دارای ترکیبات آبهای سولفاته کلسیک و از دسته آبهای هیپرترمال با باقیمانده خشک زیاد می باشد که در درمان بیماری های نقرس و همچنین بیماری کبدی ، صفراوی – کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد.


بنا به خاصیت آب درمانی چشمه در سال 1350 تأسیسات درمانی، تفریحی و اقامتی بر فراز کوه و در محل مظهر چشمه ساخته شده است . این مجموعه دارای استخر شنای مجزای زنانه و مردانه ، وان و دوش های انفرادی می باشد


آبگرم دلفان


چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان در60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در محل تلاقی 3 رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.


چشمه فوق با آبدهی 30 لیتر در ثانیه و دمای 60 درجه سانتی‌گراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می‌جوشد و توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.


این چشمه با غلظتی بیش از 700 میلی گرم در لیتر از سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماری‌های مفصلی عفونی و امراض جلدی اثربخش است.آبگرم بستان آباد


چشمه‌های معدنی بستان آباد در ده اسک کندی در 60 کیلومتری جنوب شرقی تبریز واقع شده است. مظهر اصلی آبگرم بستان آباد در 500متری محل آبگرم و در داخل دره گسلی قرار دارد و در ردیف آبهای معدنی کلرو بی کربناته کلسیک گاز دار و گرم است.حرارت آن 42 درجه در داخل آبگرم معدنی با رنگ زلال و مزه شور است که دبی آن 8 لیتر بر ثانیه است.

آب گرم معدنی بستان آباد نیز برای درمان بسیاری از بیماریهای یاد شده و نیز درد های مفصلی و استخوانی از قبیل پادرد،کمر درد،سر درد خیلی مفید و موثر می باشد.آب گرم معدنی فردوس


آبگرم معدنی فردوس درمسیر جاده اصلی فردوس به بجستان واقع شده و ازجاده اصلی تا محل فوق حدود 2 کیلومترفاصله دارد. نمونه آب فوق با 42 درجه سانتیگراد حرارت، از نظر املاح شیمیائی در حد آبهای فوق سنگین مینرالیزه بوده که غیر قابل شرب می باشد و از نوع شیمیائی کلروره و بیکربناته بوده و مقداری نیز آهن دار می باشد.از نظر خصوصیات درمانی با توجه به چشمه های آب معدنی منطقه احتمالا دارای خواص درمانی نظیر استحمام، آرام بخش بیماری های رماتیسمی، دردهای مفصلی و عصبی،میکروب کشی و اتساع عروق خواهد بو و به همین دلیلهمه ساله برتعداد مراجعین افزوده می شود به طوری که در آنجا یک ساختمان دو طبقه با دو سالن جداگانه مردانه و زنانه قرار دارد که هریک دارای 6 وان خصوصی و یک حوضچه کاملا بهداشتی است و 70 اتاق نیز جهت استراحت بیتوته مسافرین ساخته شده است.آبگرم خرقاناین چشمه در کیلومتر 95 جاده قزوین - همدان قرار دارد . آب هاى معدنى خرقان، پس از خروج از سنگهای رسوبی کربناته و پس از مصرف به رود خانه ابهررود مى ریزد


این چشمه هابه علت وجود گسل در منطقه به سطح زمین هدایت می شود.آب هاى چشمه خرقان از دسته آبهاى کلروه سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با pH اسیدی و سیلیس می باشد و به همین علت رسوبزائی،تپه تراورتنی به ارتفاع 20 متر در نزدیکی آن تشکیل شده است. آب این چشمه ها در درمان دردهاى عصبى، سیاتیک و رماتیسم مؤثر است


در عفونت هاى مجارى تنفسى، تورم گلو و حلق و برنشیت مزمن به صورت استنشاق بخار و دوش بینى مؤثر است.آشامیدن این آبها در عفونت های دستگاه گوارش نیز مفید می باشند .


چشمه آبگرم شابیلاین چشمه در ۲۷ کیلومتری روستای لا هرود از توابع شهرستان مشکین شهر و در ارتفاع 2700متری(مرتفع ترین چشمه آبگرم) واقع شده است. دمای آب با دبی 5 لیتر در ثانیه در هنگام خروج ۴۸ درجه سانتی گراد است.


آب آن کمی ترش مزه، بی رنگ و نیز کمی بودار است کهدر ردیف آب های معدنی بیکربناته سدیک قرار دارد که به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمر درد) استفاده می شود.


مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر ، سالن دوش ، رستوران ، سوئیت ، سونا و جکوزی قابل استفاده می باشد.


آبگرم گاومیش گلی


پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت ،استخر گامیش گلی با طول 25 متر و عرض 17 متر می باشد که از چند نقطه کف استخر با گاز خارج مى‌شود.


مقدار متوسط آب دهی آن ۸۵ لیتر در ثانیه می باشد. دمای آب ۴۶ درجه سانتی گراد و آب آن ترش مزه بیرنگ و کمی بودار است. آنیونهای آن کربنات ، بیکربنات ، کلروره ، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتایسم می باشد . PH آن 8/5 و آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بیکرنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.


علت وجه تسمیه آن حضور گاومیش های اهالی سرعین در داخل استخر آن بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل میشده است در داخل این استخر بوده است.. آبدهى این چشمه در حدود ۳۰ لیتر در ثانیه است. این ناحیه را رسوب‌هاى آبرفتى دوران چهارم پوشانیده و در برخى نقاط آثار آتشفشانى به چشم مى‌خورد.

آبگرم ورتون


در 43 کیلومتری جاده اصفهان به یزد جاده ای فرعی وجود دارد که پس از طی 18 کیلومتر به ناحیه ورتون می رسد. بعد از ورتون در فاصله 12 کیلومتری، چشمه های معدنی ورتون در ارتفاع 1785 متری قرار گرفته اند. در این منطقه حمام هایی به سبک دوره صفویه است که اکثراُ مخروبه اند و برخی از آنها که سالم است مورد استفاده مردم قرار می گیرد و در حال مرمتند.


آب گرم ورتون از دسته آب های کلروره بی کربناته و سولفاته گرم است که PH آن بین 5/6 تا 7/6 می باشد. دمای این چشمه 40 درجه سانتیگراد می باشد و خواص درمانی استحمام در این آب عبارت است از: تسکین دهندگی دردهای عصبی و رماتیسمی. این آب در صورت نوشیدن باعث ازدیاد ترشح معده می گردد. به سبب وجود سولفات سدیم در ترکیب آن، این آب خاصیت ملین دارد و سرانجام وجود آهن در ترکیب آن، در درمان کم خونی موْثر است.


چشمه های دامنه سبلان- اردبیل : این چشمه ها در دامنه کوه های آتشفشانی سبلان دیده می شوند. معروف ترین آن ها عبارتند از: سرعین، بیله دره، سردابه، هفت بلوک، آتشگاه، جنوب نیسر، قتورسو، ایلاندو، قینرجه، شابیل، دودو، ملک سویی، موئیل، ترش سویی.

 

چشمه های خلخال: چشمه آب گرم میانسرای، در در دامنه دره ای قرار گرفته که به وسیله گسل، لایه های آهکی رسوبی از سنگ های آندزیتی جدا شده و در دو نوع بی کربنات و گازدار هستند. چشمه های آب گرم روستای گرمخانه که دارای آب تقریبا شور با بوی نامطبوع هیدروژن سولفوره هستند.

 

چشمه های معدنی بستان آباد: این چشمه ها که در دره اسکندری و در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز واقع شده، کمی شور و از نوع چشمه های گسلی هستند.


چشمه زندان سلیمان: این چشمه که در شمال غرب شهرستان غروه در استان کردستان واقع شده است، دارای آب بی کربناته، سولفات کلسیم و گوگرد است.


چشمه های آب اسک: آب چشمه های اسک از نوع بی کربنات کلسیم، با مقداری اسید و حاوی سولفید هیدروژن است.


چشمه معدنی گنو: این چشمه در ۳۳ کیلومتری شمال بندرعباس و در مسیر سیرجان واقع شده است. آب این چشمه خیلی گرم و از مواد کلروسولفات کلسیم دار تشکیل شده است.

 

چشمه های معدنی محلات: این چشمه ها در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرقی محلات قرار دارد. آب این چشمه ها از ترکیب، آب های سولفاته کلسیک و از ته آب های هیپبرترمال است که برای درمان بیماری های نقرس و نیز بیماری های کبدی، صفراوی، کلیوی و دستگاه گوارش موثر است.


چشمه های گوگردی رامسر: چشمه زیرپل معروف ترین چشمه رامسر است که در جنوب این شهر واقع شده است. علاوه بر این چشمه، در شرق رامسر چشمه گوگردی و اکسید منگنز دار آب سیاه و نیز در شرق هتل رامسر ۹ چشمه آب معدنی گوگردی و رادیوم دار وجود دارد.

 

مهمترین چشمه‌ها و آب‌های معدنی استان بوشهر عبارتند از:

  • آبگرم دالکی در 18 کیلو متری شهر برازجان
  • آبگرم برازجان در 12 کیلو متری جاده برازجان به کازرون
  • آبگرم خانیک در 1 کیلو متری روستای خانیک در برازجان
  • آبگرم اهرم در 63 کیلو متری جاده بوشهر به بندر عباس
  • آبگرم میر احمد در 77 کیلو متری جاده اهرم به خورموج
  • چشمه آبگرم قوچاک در مسیر جاده بوشهر - بندرعباس در 5 کیلومتری جنوب غربی اهرم قرار دارد و از شکاف سنگ های آهک مارنی از زمین خارج می شود. آب این چشمه در ردیف آب‌های سولفات کلیسم همراه با منیزیم زیاد و کلرور سدیم ولرم است.
  • آبگرم نیکو در شمال خورموج و در مسیر جاده بوشهر - بندرعباس
  • آبگرم گنویه در کنار جاده خورموج- دیر و در حوالی روستای گنویه
  • آبگرم میانلو در شمال شهرستان کنگان


از چشمه‌های سرعین در استان اردبیل می‌توان به گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره‌سو، پهنلی - سو، آبگرم چشم و مجتمع‌های آبدرمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا اشاره کرد.

همچنین دو استخر آب سرد هم در فاصله 5 کیلومتری سرعین در دره‌ای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گازدار بوده و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی می‌کنند.

برخی از مهمترین چشمه‌های آبگرم شهر سیاحتی سرعین و خاصیت آب‌ آن‌ها عبارتند از:

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین: مجتمع آبدرمانی سبلان که به عنوان بزرگترین مرکز آبدرمانی خاورمیانه شناخته می‌شود، در داخل شهر سرعین قرار دارد.

این مجتمع آبدرمانی دارای امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه‌های آبگرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوش‌ها و وان‌های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی‌های دنیا است.

آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران): این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوش‌های انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می‌شود.

دبی پنج چشمه موجود در محدوده این مجتمع آبگرم روی هم ‪ ۱۳‬ لیتر در ثانیه و به صورت دایمی، نشتی و جوشان در جریان است.

دمای آب در داخل استخر در حدود ‪ ۳۵‬ درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. از آنیون‌های موجود در آن می‌توان به بی‌کربنات، کلرور، سولفات و از کاتیون‌های آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد.

ترکیب آب از نوع کلرو بیکربنات سدیم و گرم است. در حال حاضر در محل این چشمه‌ها، موسسه آب درمانی احداث شده که شامل استخر بزرگ عمومی با عمق کم، دوشهای گرم و سرد، رختکن مستقل و بوفه است.

خاصیت درمانی: از این آبگرم؛ برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می‌شود.

آبگرم قهوه خانه ممتاز: این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز ‪ ۲‬واقع شده است. آبدهی این چشمه ‪ ۴‬لیتر در ثانیه و جریان آن به صورت دایمی و متغیر می‌باشد. دمای آب در مظهر ‪ ۴۷‬درجه سانتی گراد است. ظاهر آب کمی تیره و مزه آن کمی ترش است.

‪ PH‬آن در حدود ‪ ۶‬و آنیونهای مهم آن کلرور، بیکربنات، کربنات و کاتیونهای مهم آن منیزیم ، سدیم و پتاسیم است.

خاصیت درمانی: برای درمان بیماری‌های سیستم حرکتی (درد دست و پا) و اعصاب استفاده می‌شود.

آبگرم ژنرال (جنرال): آبگرم ژنرال در شمال شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا دو هزار متر است. مانند سایر چشمه‌های شهر سرعین این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب ‪ ۶‬لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض ‪ ۴۳‬درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ است.

آنیون‌های آن بی‌کربنات، کلرور ، سولفات و کاتیونهای آن سدیم ، کلسیم، پتاسیم، منیزیم می‌باشد. ‪ PH‬آن از نوع اسیدی و ‪ ۲/۶‬است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است.

خاصیت درمانی: به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می‌شود.

چشمه گوز سویی (آب چشم): این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و دمای آب ‪ ۲۱‬درجه سانتیگراد و تقریبا اسیدی است. مزه آب گس و بی‌بو است. آنیون آن بی‌کربنات و کاتیون آن کلسیم است. آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار دارد.

آبدهی آن خیلی کم و در حدود ‪ ۱‬لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می‌شود.

خاصیت درمانی: از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می‌کنند.

آبگرم گاومیش گلی: پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت، استخر گامیش گلی است که روی دره واقع شده است.

این آب معدنی دارای استخری رو باز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است.

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آب‌ترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است. این چشمه در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪ ۱۹۴۰‬متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است.

آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض‪ ۴۶‬ درجه سانتی‌گراد است. آب این چشمه ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است و بوی هیدروژن سولفوره به مشام می‌رسد.

در اطراف مظهر چشمه و حوضچه‌ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می‌شود. آنیونهای آن کربنات ، بی‌کربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم ، منیزیم ، سدیم و پتاسیم می‌باشد. آب آن در ردیف آبهای کلروره ، بی‌کربنات سدیک و کلسیک گرم می‌باشد.

خاصیت درمانی: آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی‌کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی، سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی)، بیماریهای زنان، خنازیر و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می‌شود.

آبگرم پهنلو: این آبگرم در شمالی‌ترین نقطه شهر سرعین واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دریا به ‪ ۱۹۵۰‬متر می‌رسد. آبدهی چشمه در حدود ‪ ۱/۸‬لیتر درثانیه و به صورت دایمی و جوشان در جریان است.

دمای آن در حوض ‪ ۳۷‬درجه سانتی گراد و حالت نیمه اسیدی دارد. رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم می‌باشد. آب آن در ردیف آبهای کلرو بی‌کربنات سدیم است.

خاصیت درمانی: از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می‌شود.

آبگرم قره سو (اعصاب سویی): این چشمه در شهر سرعین و در جنب آبگرم ساری سو واقع شده است. دبی آن در حدود ‪ ۵‬ لیتر در ثانیه و دارای جریانی دایمی و متغیر با فصول و به صورت جوشان در سطح زمین است.

دمای آب حوضچه در حدود ‪ ۴۴‬درجه سانتیگراد و رنگ آن بیرنگ و مزه‌ای شبیه گس دارد. از آنیونهای مهم آن می‌توان به سولفات، کلرور، بیکربنات و از کاتیونهای قابل توجه آن به سدیم، پتاسیم و منیزیم اشاره کرد.

خاصیت درمانی: یکی از آبهای مورد استفاده برای تسکین دردهای روماتیسمی و نیز آرامش‌دهنده اعصاب و روان می‌باشد.

آب‌معدنی ارجستان: این چشمه آبگرم در روستای ارجستان در ‪ ۲۱‬کیلومتری غرب اردبیل واقع است.

در مرکز روستا و در حومه آن چند چشمه آب معدنی سرد و گازدار وجود دارد. از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بسته‌بندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی "مس کو" و همچنین به صورت چشمه‌ای دایمی که روی مظهر آب حوضچه‌ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.

آب معدنی ارجستان دارای آب سرد بی‌بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می‌کنند.

دمای آب در حدود ‪ ۱۰‬الی ‪۱۵‬ درجه سانتیگراد و آنیونهای آن کلرورو بی‌کربنات و کاتیونهای مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم می‌باشد. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشا آب آن نیز نیمه عمیق می‌باشد.

آبگرم ساری سو: این آبگرم در مرکز شهر سرعین واقع شده است. دبی آن حدود ‪ ۵‬لیتر در ثانیه و جریان آب به صورت دایمی و متغیر در فصول مختلف است.

دمای آب در حوضچه اول ‪ ۴۷‬درجه سانتیگراد، بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پسته‌ای است و مزه آب هم کمی ترش می‌باشد. آنیون‌های آن سولفات، کلرور، بیکربنات و کاتیون‌های آن سدیم، پتاسیم و منیزیم می‌باشد.

خاصیت درمانی: برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

آبگرم حمام شفا: حمام شفا در شهر سرعین واقع شده است. آب این حمام از چشمه‌ای با آبدهی ‪۵‬ لیتر در ثانیه تامین می‌شود.

دمای آب در حدود ‪ ۴۰‬درجه سانتیگراد و ظاهر آن کمی کدر، ترش مزه و بیرنگ و بی‌بوست. آنیونها و کاتیونهای مهم آن بی- کربنات، کلرور، سدیم و کلسیم است. آب این چشمه در ردیف آبهای معدنی کلرو بی کربنات سدیک قرار دارد.

خاصیت درمانی: از آن برای درمان دردهای مفاصل ، تسکین بیماریهای عصبی و امراض جلدی استفاده می‌شود.

/ 6 نظر / 522 بازدید
ali

با تشکر از زحمات شما در خصوص جمع آوری اطلاعات مر بوط به این آبهای معدنی ولی خیلی تاسف خوردم که معدن آبهای معدنی ایران در استان اردبیل نقش بسته اما شما یا اطلاعاتی در این رابطه ندارید یا اینکه قصور کردید بلاخره استفاده کردم خیلی خیلی ممنون

علی از بوشهر

سلام اقا رضا تو استان بوشهر چندتا چشمه ابگرم معدنی هستش که تو لیست شما نبود از جمله ابگرم میر احمد واقع شده بین بوشهر و شهرستان خورموج و ابگرم شهرستان اهرم که دارای خواص درمانی خیلی زیادی هستند . مرسی

علی

سلام آبگرم یله گنبد باری استان قزوین می باشد

حسین

پس اب ها ی گرم و ابهای معدنی سرعین و مشکین شهر تو استان اردبیل که بیشترین تراکم را دارن چی کیشه

عبدالرضا

با سلام - چشمه آبگرم دهلران از چشمه های معدنی معروف در استان ایلام و در 5 کیلومتری شمال شهستان دهلران واقع است که شما آن را به مجموعه خود اضافه نکرده اید ویا اینکه از منبعی برداشت نموده اید که اطلاعات ان ناقص بوده است . با تشکر

عبدالرضا

درود برشما. پایدارباشید