نکات مهم برای خرید کت و شلوار

کت و شلوار لباسی رسمی و در عین حال زیباست که اغلب آقایان، آن را برای محافل مختلف می پسندند، اما یقیناً انتخاب این نوع پوشش، نکاتی دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. کت و شلوار از آن دسته لباس هایی است که گروه خاصی از آقایان آن را در هر فضایی می پسندند و همواره سعی دارند تا شکل این لباس را با محل مورد نظر خود هماهنگ کنند.

رنگ کت

یقیناً یک کت و شلوار براق برای محل کار هیچ مردی مناسب نیست. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که معمولاً در محل کار، مهمانی ها یا سایر محافل ترجیح می دهید. لباس رسمی بپوشید، کت و شلوار بهترین گزینه است اما بهتر است قبل از خرید چند توصیه را نیز درنظر بگیرید تا بهترین و مناسب ترین کت و شلوار را بخرید.

مد کت

نخستین نکته در خرید این نوع لباس آن است که باید بدانید کدام مدل کت، مورد نظر است. شاید خیلی ها به این موضوع توجه نکنند، اما به عنوان مثال باید بگوییم کت هایی که دکمه های کمتری دارند رسمی تر بوده و برای مهمانی ها و مجالس رسمی مناسب است. کت و شلوارهای رسمی معمولاً رنگ های تیره دارند و پارچه های آن ها ساده تر است. بنابراین کت هایی با رنگ روشن و طرح دار یا براق نمی توانند گزینه مناسبی برای جلسات یا مهمانی های رسمی باشند.

ارتباط قد و کت

افرادی که قد متوسط یا کوتاهی دارند باید به یاد داشته باشند کت های دو دکمه بهتر و برای قد بلندها کت هایی که سه دکمه دارند مناسب تر است. افراد چاق بهتر است کت هایی را که دو چاک در قسمت پشت دارند انتخاب کنند تا قدری لاغرتر به نظر بیایند.

اندازه کت

یکی دیگر از موارد مهم در خرید کت و شلوار آن است که کت باید کاملاً اندازه شما باشد. بیش از حد گشاد یا تنگ بودن کت تصویری زشت از شما نشان خواهد داد. هنگام خرید دقت داشته باشید کت مورد نظر شما در قسمت سر شانه باید کاملاً مناسب با اندازه عرض شانه های شما باشد. اصلاً هم به این موضوع فکر نکنید که با پوشیدن یک پولیور می توانید کتی را که یک سایز بزرگ تر است، اندازه تن تان کنید.

آستین کت

دقت داشته باشید که اندازه آستین هم در جلوه بیشتر لباس بسیار مهم است. آستین کت نباید خیلی بلند باشد، بهترین اندازه برای آستین این است که آستین پیراهن شما یک سانتی متر از زیر آستین کت بیرون باشد، یادتان باشد شلوارهای خیلی گشاد و بلند هم از زیبایی لباس شما کم خواهد کرد.

رنگ کت

به یاد داشته باشید پوشیدن و استفاده از کت و شلوارهایی که رنگ آنها متفاوت است برای مراسم رسمی پیشنهاد نمی شود. این نوع کت و شلوارها برای افراد کوتاه قد هم مناسب نخواهد بود.

کت و شلوار برای محل کار

اگر به دنبال کت و شلواری برای محل کارتان هستید، بهتر است سراغ رنگ های تیره بروید؛ چرا که به طور قطع و یقین، کت و شلواری که در محل کارتان استفاده می کنید، زودتر از دیگر کت و شلوارها چروک و کثیف می شود. همچنین برای لباس محل کار بهتر است جنس هایی را انتخاب کنید که کمتر یا دیرتر چروک می شود. عده ای از آقایان هنگام خرید فقط به کت و شلوار جدید فکر می کنند، اما به نظر می رسد بهتر است موقع خرید، حتماً دقت داشته باشید که کت جدید با پیراهن های شما هم سازگاری داشته باشد؛ بنابراین رنگی را انتخاب کنید که یپراهن مناسب آن را در منزل دارید.

رنگ کت و شلوار

حالا که صحبت از رنگ ها شد مراقب باشید گول رنگ ها را نخورید؛ خرید کردن هنگام غروب آفتاب باعث می شود رنگ برخی از لباس ها را اشتباه تشخیص دهید؛ به همین دلیل ممکن است پس از خرید از انتخاب خود پشیمان شوید، پس تا حد امکان از خرید کردن هنگام غروب آفتاب خودداری کنید.

زمان مناسب برای خرید

همچنین برای یک خرید مناسب باید به زمان و حال و هوای خودتان هم دقت کنید، یعنی وقتی را به این کار اختصاص دهید که کاملاً سر حال باشید. خستگی هنگام خرید باعث تصمیمات عجولانه می شود و ممکن است پس از خرید از انتخاب خود پشیمان شوید.

قیمت کت و شلوار

در نهایت یادتان باشد برای خرید کت و شلوار مناسب، قیمت ملاک مناسبی نیست؛ بنابراین بهتر است که فقط به مارک و برند فروشگاه توجه نکنید، چرا که حتماً بین کت ها و شلوارهای ارزان تر هم نمونه هایی وجود دارد که هم جنس قابل قبولی داشته و هم دوخت و مدل آن ها مناسب و زیبا است.

انواع پارچه

پارچه های مختلفی چون فاستونی، مطهری، میکرو، مقدم، جامه، برک، مخمل و غیره در دوخت کت و شلوارهای مردانه به کار می رود. کارخانجات نساجی ایران با تولید جنس های مرغوب پارچه توانستند نیاز کشور را در این زمینه برطرف کنند تاهموطنان با صرف هزینه های بیشتر، ناچار به خرید پارچه های خارجی نباشند. با این حال پارچه ها بسته به درصدی از مواد به کار رفته در تهیه آنها ارزش گذاری می شوند.

انواع دوخت

3 نوع دوخت وجود دارد؛ دوخت صنعتی، نیمه صنعتی و شرکتی از جمله نوع دوخت هایی است که در کت و شلوار مردانه استفاده می شود. تفاوت این ها به کیفیت جنس مواد به کار رفته در داخل لباس و جنس آستر و لایی به کار رفته بستگی دارد. همچنین دوخت کامل به وسیله دستگاه یا دوخت به وسیله دستگاه و انسان در قیمت تمام شده، تأثیرگذار است. البته دوخت های شرکتی از دوخت های صنعتی به واسطه استفاده از دستگاه های به روز گران تر است.

قیمت

لازم به ذکر است که قیمت رسمی برای کت و شلوار نداریم و به نسبت جنس پارچه، نوع دوخت و اجرت کار در نظر گرفته می شود.

خشکشویی کت و شلوار

نگهداری لباس همانند خرید کت و شلوار، نکات مهمی دارد که باید آن را رعایت کرد. از نکات مهم نگهداری لباس ها خشک شویی آنها است. انگار که خط های ایجاد شده اتو بر روی لباس ها ( آستین پیراهن و شلوار و کت ) نشان دهنده رفتار و مشخصات فردی اشخاص است.
این ذهنیت وجود دارد که افرادی که لباس اتو کشیده می پوشند، مرتب و با شخصیت هستند و در مقابل افرادی که لباس های شان بدون اتو است، اشخاص چندان مرتبی نیستند. البته شاید این تصور تا حدود زیادی صحت داشته باشد اما همیشه نمی توان آن را به همه افراد تعمیم داد، زیرا کسی که همواره لباس اتو کشیده و مرتب می پوشد، شاید یک روز نتواند این عادت و منش خود را حفظ کند و این دلیل نمی شود که آن شخص فرد مرتبی نباشد. اما درمجموع جدای از دوخت و رنگ لباس، صاف و بدون چروک بودن یک لباس بر تن افراد در ارزیابی دیگران از شخصیت فرد، بسیار مؤثر است. افرادی هستند که پوشیدن لباس بدون اتو ( بدون داشتن خط اتو ) برای شان عذاب آور و مانند شکنجه است، خصوصاً برای بعضی از آقایان که به خط اتوی لبه شلوار و کت و آستین پیراهن شان حساسیت خاصی دارند. به طوری که اگر لباس شان بدون خط اتو باشد نمی توانند تعادل شان را حفظ کنند شاید شما هم با این نظر موافق باشید. خط اتویی که در خشکشویی ها بر روی لباس ها ایجاد می شود دلچسب تر و راضی کننده تر از خط اتوی ایجاد شده به وسیله اتوی خانگی است. افراد زیادی هستند که به پوشیدن لباس های اتو کشیده علاقه دارند اما چندان تمایلی به اتو کشیدن در منزل از خودشان نشان نمی دهند و ترجیح می دهند لباس را برای اتو کشیدن به خشکشویی ببرند. البته در بعضی خشکشویی ها دیده شده که وسایل دیگری هم به غیر از پوشاک عادی و مرسوم، شسته و اتو می شود؛ مثل کیف، کفش، عروسک و آباژور. نوع خاصی از خشکشویی ها هستند که لباس های اتو کشیده ( پیراهن مردانه ها ) را به صورت تا شده و بسته بندی به مشتری تحویل می دهند که البته بنا به گفته آن ها این نوع لباس ها برای حمل در مسافرت به این صورت تحویل داده می شود.

قوانین اتوکشی

اتو کردن نیز مانند هر کار دیگری دارای قوانین و نکاتی است که با رعایت آن ها، هم کار سریع تر انجام خواهد شد و هم نتیجه بهتری حاصل می شود. توصیه های زیر نیز در همین راستا ارائه شده اند:
- پیش از انجام اتوکشی، ابتدا به علائم بین المللی واقع بر روی بر چسب متصل به لباس مراجعه کرده و با توجه به آن، لباس مورد نظر را اتو کنید. به طور کلی چهار نماد بین المللی برای نحوه اتو کشی وجود دارد که در کنار بقیه علائم بر روی برچسب کلیه لباس های با دوخت استاندارد دیده می شوند. این علائم در قالب طراحی نمادین از یک اتو است که با توجه به تعداد نقاط مشکی قرار گرفته در داخل آن، مفهوم خاصی را ایجاد می کند.

شستشو کت و شلوار

این گونه لباس ها را نباید در آب شست و شو داد، بلکه باید خشکشویی شوند. هنگام اتو کشی باید از بخار و حرارت 150 درجه سانتی گراد استفاده کرد.
منبع مقاله :
نشریه زیبایی سالم، سال هفتم، اول و پانزدهم دی ماه 1393
/ 2 نظر / 403 بازدید
آموزش کسب درآمد

سلام دوست عزیز.... وب بسیار خوبی داری... جهت افزایش بازدید سایتت با ما تبادل لینک کنید

بازي تراوين

با سلام وبلاگ خوبي داري عزيز اگه خواستي بازي انلاين بکني يکسري به سايت ما بزن بازي انلاين تراوين با عضويت رايگان و جوايز هفتگي و سرورهاي قدرتمند www.vikings.ir