پاسخ سوال های شما در مورد ثبت نام یارانه

با نزدیک شدن به زمان شروع ثبت نام جدید یارانه ها در تاریخ 20 فروردین ماه 93، سوال های بسیاری در بین مردم و مخاطبین سایت فرهنگ نیوز به وجود آمده است که بعد از تحقیق و پرسوجو به پاسخ آنها پرداخته ایم.
به گزارش فرهنگ نیوز، پرداخت یارانه نقدی عطف به ماسبق نخواهد شد بدین ترتیب یارانه ماه های گذشته به حساب شما پرداخت نخواهد شد. در ادامه به برخی از سوالات در مورد ثبت نام یارانه ها پاسخ داده ایم. 
 
 
افرادی که به تازگی ازدواج کرده اند و هنوز یارانه شان از خانواده جدا نشده است (خبر جدید)
معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در خصوص افرادی که قصد تغییر بعد خانوار را دارند نیز تصریح کرد: در این مرحله افرادی که می‌خواهند خانوار جدید تشکیل دهند امکان ثبت‌نام جداگانه برای آنها وجود ندارد و می‌توانند طبق گذشته زیرمجموعه سرپرست خود ثبت‌نام کنند و پس از آن برای این افراد فرصت و زمان مناسب در نظر گرفته خواهد شد. 
 
چه کسانی می توانند یارانه بگیرند؟ 
فقط افرادی می‌توانند ثبت‌نام کنند که تاکنون یارانه گرفته باشند و مبنای محاسبه آخرین یارانه واریزی مربوط به 22 اسفند سال گذشته است. 
 
آیا منظور از این ثبت نام، شروع فاز دوم یارانه است؟ 
ثبت نام فعلی یارانه ها زمینه ساز شروع دور دوم هدف مندی یارانه ها خواهد بود.
 
منظور از میزان درآمد خانواده چیست؟
گفتنی است که در فرم خوداظهاری دریافت یارانه نقدی دولت تأکید کرده که منظور از سطح درآمد خانوار، میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال ۹۲ شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره‌بها، سود سهام، سود سپرده بانکی، عایدی از مستقلات، حقوق ماهانه مستمری یا وظیفه بگیران و موارد مشابه قبل از پرداخت اقساط وام است.
 
مثال از درآمد خانواده: حقوق ماه پیش 600 و این ماه 700 بوده است، میانگین آن 650 است. حال برای یک سال جمع حقوق های سال گذشته فردی 7.800.000 تومان شده که تقسیم بر 12 (تعداد ماهای سال) می شود = 650 هزار تومان. در این زمینه تفاوتی ندارد که در خانواده چند نفر موجود است و چند نفر شاغل هستند. بلکه فقط درآمد خانواده مورد اهمیت است.
یعنی خانواده ای با هر تعداد عضو و هر تعداد شاغل که در آمد یک سالش معادل با 12 میلیون تومان باشد، میانگین حقوق ماهانه اش برابر است با 12میلیون تقسیم بر تعداد ماه های سال یعنی عدد12 که برابر است با 1 میلیون تومان.
 
تکلیف افرادی که اقساط خانگی دارند چه می شود؟  

مبلغ اقساط از درآمد خانواده کم نمی شود. یعنی درآمد کل خانواده بدون کسر مبالغی از جمله اقساط، اجاره خانه و... مورد نظر است.

ثبت نام؛ فقط اینترنتی است!
بر اساس اعلام دولت، تنها راه درخواست دریافت یارانه نقدی، ثبت نام اینترنتی در این سایت است و در هیچ جا ثبت نام به صورت کتبی انجام نخواهد شد.
 
توجه: دفاتر پیشخوان، پلیس +10 ، پست بانک، کافی نت ها، مراکز کمیته امداد و بهزیستی و سایر مراکزی که از سوی مسئولین برای ثبت نام از متقاضیان اعلام شده، به صورت کتبی ثبت نام نمی کنند و فقط اینترنت خود را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهند.
 
قابل توجه متقاضیان روزهای دوم و نهم:
تقریبا تمام این مراکز جمعه ها تعطیل هستند و به این ترتیب کسانی که نوبت ثبت نامشان روزهای 22 و 29 فروردین است باید به فکر اینترنت های خانگی و شخصی باشند.
 
درآمد کل خانواده از دید دیگر
متقاضیان به پنج گروه درآمدی تقسیم می شوند؛ درآمد کمتر از ششصد هزار تومان، ششصد هزار تا یک میلیون، یک میلیون تا دو میلیون، دو میلیون تا دو و نیم میلیون و بیشتر از دو و نیم میلیون تومان.
 
توجه: این رقم به حقوق و درآمد سرپرست خانوار محدود نمی شود و درآمد تمام اعضای خانواده مورد نظر است. یعنی اگر زن و شوهری شاغل باشند و به طور میانگین ماهانه نفری یک و نیم میلیون تومان حقوق بگیرند، در گروه پنجم قرار می گیرند. چون درآمد ماهانه این خانوار خیلی بیشتر از دو و نیم میلیون تومان است.
 
تذکر دولتی: دولت به مردم متذکر شده است که باید سطح درآمد خانوار با دارایی‌های آن خانوار همخوانی داشته باشد.
 
اگر افرادی بعد از ثبت نام یارانه به آنها تعلق نگرفت، چه باید بکنند؟
در صورتی که شرایط فردی برای یارانه نقدی احراز نشود می‌تواند در کمیسیون‌های ماده 10 که مستقر در فرمانداری‌ها و استانداری‌های کشور مستقر هستند اعتراض خود را ثبت کنند.
 
چند راهکار برای افرادی که یارانه شان را دریافت نکرده اند.
 
چند راهکار برای کسانی که تا کنون یارانه خود را دریافت نکرده اند و یا این که سرپرست خانوارشان تغییر کرده است:
 
1- عدم واریز مبلغ یارانه نقدی به حساب افرادی که از طریق سامانه رفاهی ثبت نام کرده و شماره حساب آن‌ها تأیید نشده است.
 
اقدام: این گونه افراد باید به سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها (شماره تلفن: 09620) یا شعبات آن‌ها مراجعه نمایند.
 
2- اعلام شماره حساب دارای اشکال از سوی سامانه رفاهی.
 
اقدام: این گونه افراد باید به شعبه بانک عامل که در آن افتتاح حساب نموده‌اند مراجعه نمایند.
 
3- افراد بد سرپرست یا دارای اختلاف با سرپرست خانوار (به دلیل طلاق) که خواهان تغییر سرپرست خانوار خود هستند.
 
اقدام: این گونه افراد باید با در دست داشتن مدارک به فرمانداری شهرستان خود یا شعبات آن‌ها مراجعه نمایند.
 
4- افراد فاقد کارت ملی یا دارای هر گونه مغایرت بین مشخصات کارت ملی آن‌ها و اطلاعات موجود در سامانه.
 
اقدام: این گونه افراد باید با در دست داشتن مدارک به دفاتر ثبت احوال شهرستان خود و یا شعبات آن‌ها مراجعه نمایند.
 
** پاسخ 12 سوال کلیدی متقاضیان دریافت یارانه **
 
سوال اول: از چه اشخاصی ثبت نام می شود؟
در این مرحله صرفا از سرپرست خانوارهایی ثبت نام به عمل می آید که در اسفند ماه سال 1392 یارانه دریافت نموده و یا تا تاریخ 22 اسفند 1392 از طریق پلیس +10 ثبت نام نموده اند.
 
سوال دوم: اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشیم چگونه ثبت نام کنیم ؟
ج: می توان با در دست داشتن کارت ملی خود و افراد تحت تکلف به ادارات کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، دفاتر خدمات روستایی ICT و دفاتر پیشخوان دولت، دفاتر خدماتی پلیس +10 و دفاتر خدماتی روستایی پست بانک مراجعه نمود.
 
سوال سوم: آیا می توان اطلاعات ثبت شده را اصلاح کرد؟
ج: با توجه به اینکه تنها یکبار می توان ثبت نام نمود، پیشنهاد می شود پیش از ورود به سامانه، ابتدا اطلاعات شماره ملی افراد تحت تکفل خود که برای آنان یارانه دریافت کرده اید را یادداشت نموده و سپس اقدام به ثبت نام نمایید. لازم به ذکر است که بعد از ثبت نهایی و خروج از سامانه، امکان اصلاح وجود ندارد.
 
سوال چهارم: در مورد ثبت تغییرات تعداد خانوار( تولد، ازدواج، طلاق و فوت) چه باید کرد؟
ج: در صورتی که تغییرات تعداد خانوار از طریق پلیس +10 تا تاریخ 22 اسفند ماه 1392 اعلام شده باشد و یا بطور خودکار از طریق اداره ثبت احوال اعلام گردیده باشد، سرپرست جدید با مراجعه به بانک و ثبت حساب یارانه ای در سامانه سازمان می تواند ثبت نام نماید درغیر اینصورت توصیه می شود تغییرات تعداد خانوار و یا ثبت نام خانوارهای جدید به زمان دیگری که پس از پایان مهلت ثبت نام انجام خواهد شد موکول گردد.
سوال پنجم: آیا در وارد کردن شماره ملی و شماره حساب علاوه بر درج عدد افزودن سایر نشانه های غیر عددی مانند . یا – مجاز است؟
 
ج: خیر – بایستی در وارد کردن شماره ملی سرپرست خانوار و شماره حساب یارانه ای صرفاً اعداد مندرج در کارت ملی و شماره حساب یارانه ای درج گردد.
 
سوال ششم: اگر شماره حساب یارانه ای خود را نداشته باشیم چه کنیم؟
ج: در صورتی که شماره حساب یارانه ای خود را در دسترس ندارید می توانید با مراجعه به بانک خود آن را اخذ و یا از طریق دریافت مانده حساب از خود پرداز بانک مربوطه، آنرا دریافت کرد.
 
سوال هفتم: اگر شماره حسابی در سامانه پذیرفته نشود چه باید کرد؟
ج: در صورتی که شماره حسابی اعلام نکرده اید و یا شماره حساب شما در سامانه پذیرفته نشود با مراجعه به بانک،شماره حساب خود را در سامانه رفاهی وارد و سپس اقدام به ثبت نام نمایید.
 
سوال هشتم: چنانچه فردی شماره تلفن همراه نداشته باشد چه باید بکند؟
ج: ارتباط سازمان با سرپرست خانوار از طریق شماره تلفن همراه مقدور می باشد لذا در صورت نداشتن خط تلفن همراه توصیه می شود که نسبت به تهیه خط تلفن همراه اقدام نماید در غیر اینصورت صرفاً نسبت به اعلام شماره تلفن همراه شخص مورد اعتماد خود اقدام نماید.
 
سوال نهم: شماره شناسایی چیست و چه کاربردی دارد؟
ج: پس از تکمیل ثبت نام، شماره شناسایی 4 رقمی به شماره تلفن همراه اعلامی در فرم تقاضای دریافت یارانه نقدی ارسال می شود که این شماره در مراحل بعدی جهت احراز هویت به منظور مشاهده اطلاعات و دریافت سایر پیام های اعلامی از سوی سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 
سوال دهم: منظور از ماده 10 قانون هدفمندکردن چیست ؟
ج: ماده( 10) دریافت کمک ها و یارانه های موضوع مواد (7) و (8) این قانون منوط به ارائه اطلاعات صحیح می باشد. درصورت احرازعدم صحت اطلاعات ارائه شده، دولت مکلف است ضمن جلوگیری از ادامه پرداخت، درخصوص استرداد وجوه پرداختی اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد. اشخاص در صورتی که خود را برای دریافت یارانه ها و کمک های موضوع مواد (7) و (8) این قانون محق بدانند می توانند اعتراض خود را به کمیسیونی که در آئین نامه اجرائی این ماده پیش بینی می شود ارائه نمایند.
 
سوال یازدهم: منظور از بند «الف» ماده 7 قانون هدفمندکردن چیست؟
ج: ماده (7) بند «الف» یارانه در قالب پرداخت نقدی وغیر نقدی با لحاظ میزان درآمد خانوار نسبت به کلیه خانوارهای کشور به سرپرست خانوارپرداخت شود.
 
سوال دوازدهم: منظور از بند «و» تبصره 21 قانون بودجه سال 1393 چیست ؟
ج: بر اساس این بند یارانه نقدی صرفاً به سرپرستان خانوار‌های متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت می‌گردد  یعنی مجموع درآمد سالانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد.
افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی نیز باید در موعد تعیین‌شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه نمایند. 
 
چنانچه پس از تحقیق مشخص گردید که اشخاص با درآمد بیشتر از مبلغ فوق اقدام به دریافت یارانه کرده‌اند به‌میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه می‌شوند.
 
شما هم اگر سوالی دارید بپرسید؟ 
فرهنگ نیوز سعی می کند بهترین پاسخ ها را با توجه به اطلاعیه های دولت و مسئولین در اختیار شما قرار دهد.
 
 
/ 0 نظر / 278 بازدید