آب وان به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود؟

آب وان به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۱

استاندار آذربایجان غربی گفت: لازم است مطالعات علمی اولیه در خصوص طرح انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه انجام شود و در صورت مثبت بودن نتایج مطالعات، نسبت به برنامه‌ریزی برای اقدامات عملیاتی کوتاه مدت و میان مدت اقدام شود.

قربانعلی سعادت در نشستی به بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای احیای دریاچه ارومیه و همچنین طرح انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه پرداخت و خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم استان در طول یکسالی که از اجرای برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه می‌گذرد، اهمیت موضوع احیای دریاچه را کاملا درک کرده و برای اجرای برنامه های احیا، همکاری خوبی دارند. در همین خصوص، در هفته دولت امسال، با مشارکت جمعی از باغداران، ۱۳۵۷ هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه مجهز به سیستم آبیاری نوین شد که این امر نشانگر رغبت و استقبال کشاورزان از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه است.

به گزارش ایسنا وی، انتقال و هدایت آب رودخانه‌ها به دریاچه ارومیه، کشت گیاه در حاشیه دریاچه ارومیه برای جلوگیری از بروز طوفان‌های نمکی، تصفیه فاضلاب شهرهای اطراف و انتقال پساب آن به بدنه اصلی دریاچه، مدیریت بهینه مصرف آب در حوزه کشاورزی، تغییر الگوهای آبیاری از سنتی به مدرن و اصلاح الگوی کشت را از جمله برنامه‌ها و طرح های در حال اجرا برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

استاندار آذربایجان غربی با اعلام حمایت از طرح‌های موثر در احیای دریاچه ارومیه گفت: از دانشمندان، پژوهشگران و محققین داخلی و خارجی که طرح‌های علمی و عملی موثری برای کمک به احیای دریاچه ارومیه ارائه می‌دهند، حمایت و دست آنها را به گرمی می‌فشاریم.

سعادت تاکید کرد: دولت و مردم مصمم به اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه هستند و امیدواریم با این همدلی، بتوانیم از این نقطه بحرانی، عبور و شاهد بازگشت دریاچه به شرایط پرآبی خود باشیم.

اساتید و گروه علمی دانشگاه زوریخ نیز در این دیدار، گزارشی از برنامه‌های خود در زمینه مسائل زیست محیطی، انرژی، آب و بکارگیری فناوری‌های نوین در کاهش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ارائه کردند.

/ 0 نظر / 239 بازدید