کتابشناسی امام و جوانان

کتابشناسی امام و جوانان

«صحیفه امام» سرشار از اشارات و رهنمودهای حضرت امام(ره) خطاب به جوانان است که برخی از مولفان و ناشران کشور برای دسترسی آسانتر و سریعتر جامعه جوان به رهنمودهای حضرت امام(ره) اقدام تالیف برخی کتب مرتبط کرده اند که در زیر به معرفی این کتابها خواهیم پرداخت.

راههای خودسازی جوانان

کتاب «راههای خودسازی جوانان» به قلم محمد تقی قادی و بر اساس رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) به رشته تحریر درآمده است.

در بخش پیشگفتار این کتاب، مولف برای تبیین ضرورت تدوین این کتاب می نویسد:

«بر اساس آیات قرآن کریم، تکامل نهایی و اوج تقرب و سعادت آدمی، به لقاء و دیدار با حق تعالی است و وصال و دیدار حق تعالی در صورتی امکان پذیر می شود که سالک و عارف به حق توانسته باشد همه مراتب و منازلی که برای تقرب مطرح شده است را طی کرده و به مقام رفیع و بلند نفس مطمئنه رسیده باشد.»

این مولف در ادامه پیشگفتار خود آورده است:

«راه رسیدن به چنین مرتبه ای از معنویت تنها در پرتو تهذیب و تزکیه نفس و پالایش روح و روان از زشتی ها و مالامال کردن قلب و جان از محبت و عشق الهی است و بهترین فرصت برای تهذیب و تزکیه نفس، عنفوان جوانی است که روح و جسم آدمی نشاط و طراوت دارد.»

نویسنده این کتاب، در ادامه تاکید خود بر اهمیت ذکر رهنمودهای حضرت امام(ره) به جوانان، بخشهایی از سفارشات امام خمینی (ره) به فرزند بزرگوارشان –سید احمد-_ را یاد آور می شود که از آن جمله است:

«عزیزم از جوانی به اندازه ای که باقی است استفاده کن که در پیری همه چیز از دست می رود، حتی توجه به آخرت و خدای تعالی» (صحیفه امام، ج20، ص156)

«در جلسات موعظه و اخلاق آن قدر که جوانان تحت تاثیر واقع می شوند، پیران نمی شوند جوانان متوجه باشند و گول وسوسه های نفسانی و شیطانی را نخورند.» (همان، ج16، ص222)

«پسرم؛ تا نعمت جوانی را از دست ندادی، فکر اصلاح خود باش که در پیری همه چیز را از دست می دهی» (همان، ج20، ص437)

فصل اول این کتاب با عنوان مراتب نفس، شامل 3 بخش با عناوین نفس اماره، نفس لوامه و نفس مطمئنه است که طی آن، شناخت همه جانبه نفس بعنوان اولین گام خودسازی معرفی می شود.

نویسنده در فصل دوم این کتاب که «منازل خودسازی» نام دارد، به تحلیل این منازل و مراحل آن می پردازد. این فصل شامل 5 بخش مشارطه، مراقبه، محاسبه، معاتبه، و معاقبه است که این 5 بخش بعنوان مراتب و منازل معنوی درتوصیه های حضرت امام(ره|) به جوانان برای رسیدن به تهذیب و تزکیه نفس تاکید شده است.

در فصل سوم این کتاب تفاوت عشق مجازی و عشق حقیقی و نیز جلوه های عشق حقیقی و مراتب آن تشریح و سپس جایگاه عشق در متون دینی و عرفانی معرفی شده است.

در فصل چهارم این کتاب جلوه های یقین، ماهیت یقین و مراتب یقین که شامل "علم الیقین"، " عین الیقین" و حق الیقین" است مطرح شده است. آشنایی با ولایت تکوینی نیز موضوع فصل پنجم این کتاب است.

شرایط توبه شامل ادای حقوق مردم و حقوق الهی و نیز اقدام فوری به توبه مباحثی است که در فصل ششم و هفتم این کتاب مطرح شده است. همچنین این کتاب در فصلهای بعدی خود، شرط های رسیدن به لقاء الله ، و موانع آن از دیدگاه امام خمینی (ره) را به رشته تحریر درآورده است.

هر فصل این کتاب شامل داستانهایی خواندنی و جذاب است که درک مفاهیم این کتاب را برای جوانان آسانتر کرده است.


جوانان از دیدگاه امام خمینی(ره)

کتاب «جوانان از دیدگاه امام خمینی» با تعداد صفحات ۴۱۹ و قیمت ۶۵۰۰ تومان توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) منتشر شده است.

این کتاب که از مجموعه آثار موضوعی سخنان امام(ره) (تبیان) است و با همکاری کارشناسان دبیرخانه شورای عالی جوانان تهیه و تنظیم شده است، به تدوین و تنظیم آثار امام(ره) در باره جوانان، نقش جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی، تأثیر و تحول انقلاب در جوانان، وظایف جوانان در انقلاب، تعلیم و تربیت جوانان و هشدارهای امام(ره) به جوانان می پردازد.


امام مهربانیها

مجموعه منویات امام خمینی(ره) در مورد جوانان در قالب کتابی با عنوان امام مهربانی و توسط انجمن مهندسین فرهنگی غرب ایران و با حمایت معاونت امور جوانان استان کردستان تهیه شده است.

این کتاب با عنوان امام مهربانی ها و با موضوعات امام و جوانان، جوانان و پیروزی انقلاب، وظایف جوانان در انقلاب اسلامی، جوانان و دفاع مقدس، شهادت طلبی جوانان، تعلیم و تربیت و هشدارهای امام به جوانان تهیه شده است.

این کتابچه ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بوده و از جمله ویژگی های منحصر به فرد این کتاب مطالب برگرفته از سخنرانی ها و وصایای امام راحل در خصوص وظیفه جوانان در حفظ نهضت در مقابل انحرافات، نقش تربیتی مطبوعات، مقابله با فرهنگ استعماری و ضد ترقی و تربیت همراه با تقوا در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است.

این کتابچه در یک هزار نسخه چاپ شده و به دلیل استقبال گسترده اقشار مختلف مردم کردستان در دست تجدید چپ است.

/ 0 نظر / 209 بازدید