وام‌ با کارمزد پایین در اختیار فرهنگیان قرار می گیرد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: در آینده نزدیک وام‌های خوب با کارمزد پایین در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد…

IMG4785

 سید محمد بطحائی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش، در جمع فرهنگیان شهرستان جهرم، اظهار داشت: هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد که فردای هر جامعه به فرزندان و کلاس درس و مدرسه بستگی دارد.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه کشورهایی که به سمت پیشرفت توسعه رفته و موفق هستند پایه کار خود را از مدارس شروع کرده و آموزش‌وپرورش را موردتوجه قراردادند، گفت: اینکه معلم ما انگیزه کافی ندارد، مدرسه از لحاظ فیزیکی و معلم از لحاظ معیشتی مشکل دارد و غیره ناشی از فاصله‌دار بودن نظام آموزشی ما با کیفیت است.
وی با بیان اینکه چنانچه معلم انگیزه کافی برای کار با کیفیت مطلوب نداشته و نخواهد یا نتواند وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهد، فاصله کیفیتی بیشتر می‌شود، بیان کرد: چنانچه فضای فیزیکی مناسب نداشته باشیم و برنامه درسی و نیروی کیفی مطلوب و مناسب در اختیار باشد، نقایص برطرف می‌شود.
بطحائی با بیان اینکه امروز دولت از حیث منابع درآمدی با مشکل روبه‌رو است، خاطرنشان کرد: ساختار دولت به نحوی به‌پیش می‌رود که بیش از ۸۰ درصد بودجه آن صرف حقوق و مزایای نیروهای انسانی می‌شود.
وی از جمله اموری که سبب کاهش فعالیت طرح‌های عمرانی و زیرساخت‌های توسعه می‌شود را نبود بودجه متناسب با آن دانست و اذعان کرد: امروز نزدیک به ۹۹ درصد هزینه‌ها در آموزش‌وپرورش صرف حقوق و مزایای کارکنان می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: در شرایطی که ۹۹ درصد از ۲۱ هزار میلیارد تومان بودجه آموزش‌وپرورش را صرف حقوق و مزایا می‌کنیم، بدیهی است که دوره‌های ضمن خدمت را برگزار، برنامه‌های فرهنگی و آموزشی را آن‌چنان‌که توقع است اجرا و مدارس را به امکانات پیشرفته مجهز کنیم.
وی با بیان اینکه پیامد این معضل چیزی جز ناکارآمد شدن نیروها نیست، بیان کرد: باید سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی دولت افزایش یابد.
بطحائی گفت: ۱۰ سال پیش آموزش‌وپرورش ۱۴ درصد از بودجه دولت را به خود اختصاص داده بود و این بودجه در سال‌های گذشته به‌مرور کاهش پیدا کرد و سال ۹۲ نیز ۹ درصد و سال ۹۳ بالای ۱۰ درصد رسید.
وی افزود: بودجه سال ۹۴ این وزارت خانه معادل بودجه ۹۳ است و باید تلاش کرد تا این مهم حداقل به ۱۴ درصد برسد تا بتوانیم فاصله‌ها را باکیفیت همراه کنیم.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در آموزش‌وپرورش اتلاف منابع زیاد است و در این راستا باید بهره‌وری را بالا ببریم، گفت: چنانچه بخواهیم آموزش‌وپرورش مطلوب را داشته باشیم به ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم این در حالی است که بودجه امسال ما ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی با بیان اینکه درصورتی‌که دولت ۲۵ درصد کل اعتبارات را به این نهاد بدهد ما می‌توانیم آموزش‌وپرورش بدون نقص داشته باشیم، تصریح کرد: این امر شدنی نیست و همیشه فاصله‌ها را خواهیم داشت مگر اینکه نگاه بهره‌وری داشته باشیم.
معاون وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه در آینده نزدیک وام‌های خوب با کارمزد پایین در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر یک‌میلیون نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش مشغول به کار هستند و با توجه به بازنشستگی سالانه نیروها و در صورت عدم افزایش آنها می‌توانیم کیفی‌سازی را درروند مسائل آموزشی و تربیتی افزایش دهیم.پ
وی با بیان اینکه تا ۱۰ سال آینده ۵۰ درصد نیروهای آموزش‌وپرورش بازنشسته می‌شوند، گفت: با اجرای برنامه نظام رتبه‌بندی می‌توانیم کیفیت آموزشی و افزایش ۵۰ درصدی مزایا را برای فرهنگیان داشته باشیم.
بطحائی با اشاره به فرصت مازاد بر ساعت موظف برخی از نیروهای آموزش‌وپرورش، کاهش این روند را در افزایش سطح کیفی نیروها مؤثر دانست.

/ 0 نظر / 275 بازدید