عجایب هفتگانه

(جهان باستان)

در مورد آثار وبناهای باستانی عقاید و نظرات مختلفی ابراز شده است عده ای براین باورند که تمدنهای بسیار پیشرفته با معماری وحجاری های پیشرفته تراز زمان ما وجود داشتها اند که به مرور زمان منقرض گردیده اند عده ای نیز پا را فراتر گذاشته وساختمان بناهای با عظمت جهان باستان را به تکنیک وهنر برتر از قرن بیستم نسبت داده اند . تعدادی از این آثار مانند اهرام ثلاثه مصر هنوز وجود دارند و آثاری از آنه به جای مانده مانند ( مقبره موزول) واز برخی نیز فقط تصاویر ذهنی ونقل و قول های تاریخی در دست میباشد مانند( معبد دیان) این بناها به قدری محیرالعقول و عجیب جلوه میکند که بدانها عجایب هفتگانه نام نهاده اند این بناها عبارتند از :            

1- (اهرام ثلاثه مصر) 

سه هرم به شکل جالب با بنای عظیم در محلی بنام (جیزه) نزدیک قاهره قرار دارند . این اهرام در قرن28 قبل از میلاد توسط سه فرعون بنام های (کئوس- می کرینوس- کفرن) ساخته شده اند. بلند ترین این هرم به نام خئوپس که ارتفاع اولیه آن 147متر بوده ولی با گذشت 48 قرن بر اثر فرسایش 10متر ازر آن کاسته شده است . ضلع مورب این هرم 227متر بوده و این اثر زمینی به مساحت 50/000 متر مربع را اشغال کرده است.به نوشته (هرودوت) برای ساختن این بنای عجیب 400/000کارگروبرده در مدت 20سال برای ساختن این بنا بکار گرفته شده است. این هرم ها مقبره فراعنه مصر میباشند که به صورت مومیائی شده در این مقابر قرار داده شده اند. اجساد مومیائی شده تعدادی از این فرعونهای مصر در موزه لوور پاریس نگهداری میشوند.

2-باغ های معلق بابل(حدائق المعلقه)

برج بابل دارای 7برج بزرگ با دیواره هایی از کاشی های منقش بوده است وهر برج 200متر ارتفاع داشت در نزدیکی برج بابل قصر باشکوهی توسط بخت النصر پادشاه بابل ساخته شده بود . بافاصله ای از این قصر باغ های معلق بابل قرار داشتند واین باغ ها دارای 5 تراس مطبق بودند وبه دستور ( نینوس) پادشاه دیگر بابل برای همسرش (سمیرامیس) در کنار رود فرات ساخته شده بود. برای آبیاری درختان هریک از باغها آب فرات را مستقیما هدایت میکردند. این بنا در حدود 600 ق. م  ساخته شده ولی اکنون آثاری از ساختمان های آن مشاهده نمی شود فقط از آجر های باقیمانده آن سدی طویل بر رود فرات بسته شده است.   

3-برج(چراغ یا فانوس)دریائی اسکندریه

این برج در جزیره ای به نام( فار) در نزدیکی بندر اسکندریه در مصر در دریای مدیترانه فعلی بنا گردیده است تا با آتشی که در انتهای آن روشن بود راهنمای کشتی ها باشد این بنا در 247الی304 قبل از میلاد به دستور( بطلمیوس دوم) جانشین اسکندر بوسیله معماری بنام (سوسترات) ساخته شد. 

این برج بر روی پایه ای چهار گوش که69 متر ارتفاع داشته بنا گردیده بود که خود پایه چهار گوش نیز برروی بنای 8 ضلعی 38 متری قرار داشت برج 9متری دیگری نیز بر روی این برج بنا شده بود که فانوس دریایی بر روی آن پرتو افکن بود. این برج در سال 1375 میلادی در اثر زلزله به کلی ویران شد و اثری از آن برجای نماند. یونانی ها که در واقع بیان کننده عجایب هفتگانه جهان میباشند ارتفاع این برج را 272 متر ذکر کرده اند ولی بنظر میرسد که اغراق آمیز میباشد.

4-(مجسمه رودس)

جزیره رودس در دریای اژه  مدیترانه در جنوب غربی کشور ترکیه واقع شده و متعلق به کشور یونان میباشد . به نوشته مورخان در این جزیره بیش از صد مجسمه غول پیکر ساخته شده بود و عظیم ترین آن مجسمه ای برنزی بود به نام رودس که نام واقعی آن (هلیوس یا رب النوع خورشید) بوده است. ارتفاع این مجسمه حدود 40متر بود که به سال 280 قبل از میلاد ساخته شد ولی 56 سال بعد به علت زلزله شدید ویران شد(224 ق.م).

5-مجسمه زئوس(ژوپیتر)

در اساطیر یونان زئوس خدای قدرتمندی بود که با مختصر اخمی کوه را متزلزل میکرد . مجسمه این الهه قدرت درسال432ق.م  توسط( فیدیاس) تراشیده شده بود.  مجسمه زئوس از طلا و عاج تراشیده شده و تنه آن از چوب آبنوس میباشد تاجی از طلای خالص به شکل خار بر روی سر و مجسمه ای از الهه پیروزی را در دست راست و عصای سلطنت را در دست چپ داشته است.

ارتفاع این مجسمه 158 متر بوده و بعلت جنگ بین رومی ها ویونانی ها از بین رفته و یا در واقع غارت شده است.

6-معبد دیانا(آرتمیس) در (افس)

در قرون 6الی5 قبل از میلاد معبد دیان که از عجایب هفتگانه میباشد شناخته شد این معبد در فضایی بطول 127متر و عرض73متر و دارای 127ستون بود. ساختمان این معبد به سال 400ق.م پایان یافت ولی در 346ق.م بر اثر آتش سوزی مهیبی از بین رفت و آتش سوزی این معبد عمدی بوده وتوسط شخصی بنام (ارستورات) به آتش کشیده شد.این بنا مجددا تجدید بنا شد ولی مجددا شخصی بنام (هردسیراتس) از سرکردگان قوم (گت) آن را خراب نمود وبالاخره( نرون) سفاک معرف رومی مصالح و تزئینات این معبد را غارت کرد بطوری که امروزه آثاری از این بنا بجای  نمانده است.

7-مقبره موزول(موسولوس)

این مقبره بنا به دستور (آرتمیس) زن موزول پادشاه کاریس( در جنوب غربی آسیای صغیر)به عنوان آرامگاه موزول ساخته شد . این بنا در شهر( هالیسکارنای) ناحیه(کاریس)در آسیای صغیر بنا گردید . محیط این بنای چهار گوش 140 متر و سقف آن هرمی شکل که در راس آن کالسکه پیروزی با چهار اسب حامل شاه و ملکه بود ارتفاعه این بنا 40الی50متر بود  تالاری بعنوان زیر زمین در این بنا قرار داشت که( تابوت موزول) در آن قرار داده شده بود. این بنا بوسیله سواران (سن ژان) تخریب گردید . امروزه از آن اثر با عظمت فقط قطعاتی در موزه لندن دیده می شود.

عجایب هفتگانه جهان( قرون وسطی)

1-بنای کولوسئوم رم(کولیزه)          2-دخمه های اسکندریه

3-دیوار بزرگ چین                        4-بنای استون هنج

5-برج کج پیزا                              6-برج چینی نانکینگ                7-مسجد ایا صوفیه در قسطنطنیه(ترکیه فعلی)

      عجایب هفتگانه جهان امروز

1-  ساختمان امپایراستیت  ( آسمان خراشی در آمریکا با 102طبقه و گنجایش 80000 نفر)

2-تلسکوپ جودرل بنگ ( بزرگترزین تلسکوپ جهان در کشور انگلستان به قطر 75 متر)

3-پل گلدن گیت( بزرگترین پل معلق جهان در آمریکا به طول 4200فوت.)

4-کانال پاناما (کانالی بسیار طویل در پاناما به طول 50 میل که اقیانوس اطلس را به آرام وصل میکند )

5-اسپوتنیک 1 ( در شوروی سابق با وزنی حدود 11کیلو گرم هر 96 دقیقه یکبار به دور زمین چرخید تا اینکه در جو سوخت)

6-سد هوور (در آمریکا به طول 1244فوت ارتفاع 726فوت و آبگیر آن 247 میل فوت است)

7- ناتیلوس  (اولین زیر دریایی اتمی جهان در آمریکا)

 تهیه و تنظیم : رضا آقازاده کلیبر

 

/ 5 نظر / 839 بازدید
سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم

سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم

محمد محمودی

سلام وبلاگت خیلی جالب و پر محتواست من مخواستم یه درخواستی کنم ازت اگه حاضری با هم تبادل لینک کنیم اگه حاضری منو با نام (کلابیها سایت تفریحی متفاوت) لینک کن بعد از طریق فرم زیر به من خبر بده تا منم لینکت کنم http://clubiha.com/feedback لطفا اگه میخواهی قرار بدی توی پيوند هاي روانه قرار بده منتظرتم یا علی

جمال

بسیار مرتب نوشته بودی ممنونم.

رنگو

سلام ببخشید چرا برج میلاد تهران جزء اثار هفت گانه دنیای امروزی نشده.فکر کنم حقمونو خوردن.ممنونم.