آب دریاچه ارومیه 34 سانت بالا آمد

مسعود باقرزاده کریمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه اظهار داشت: خوشبختانه در پی بارش های اخیر با شروع پاییز در منطقه دریاچه، آب دریاچه ارومیه 34 سانت بالا آمده و به ارتفاع دریاچه افزوده شده است، البته نه اینکه خیلی زیاد باشد اما وضعیت فعلی دریاچه خوب است.

معاون امور تالاب ها در دفتر زیستگاه های سازمان محیط زیست تصریح کرد: همچنین مساحت دریاچه ارومیه 650 و 1700 کیلومتر مربع است. همچنین می توان گفت در این 6 ماه مرطوب سال وضعیت دریاچه پایدار می ماند و شاید دریاچه ارومیه تابستان خوبی در پیش داشته باشد.
وی ادامه داد: وضعیت دریاچه ارومیه با آغاز برنامه های دولت جهت احیای دریاچه بهتر خواهد شد.
به گزارش پانا، در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت نیز طرح‌های مصوب کارگروه نجات ارومیه، مشتمل بر طرح‌های اجرایی، هدف کمی و اعتبارات مورد نیاز به تصویب هیات دولت رسید. همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف شد نسبت به اولویت مطالعه و اجرای سیستم های آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اقدام کند.
بر این اساس، اعتبار مورد نیاز طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به میزان هفت هزار و دویست و نود و پنج میلیارد و هفتصد میلیون ریال مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفت.
گفتنی است، به منظور تدوین و پیاده سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع رسانی، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی وجوامع محلی در راستای تبیین پیامدهای وضعیت موجود و اهمیت احیای دریاچه ارومیه، مجموعا اعتباری برابر با 200 میلیارد ریال در اختیار استانداری های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان قرار گرفت.
در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد، نسبت به مطالعه و اجرای برنامه حفاظت اکولوژیک پارک ملی دریاچه ارومیه با اولویت منطقه جنوبی آن، برنامه عملیاتی و اولویت‌های اجرایی خود را به ستاد احیای دریاچه ارومیه ارایه کند.
دریاچه ارومیه به عنوان بیستمین دریاچه بزرگ جهان با مساحتی حدود 483 هزار هکتار یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی و بزرگترین دریاچه داخلی ایران به شمار می‌آید که از سال 1354 در فهرست کنوانسیون حفاظت از تالابها (رامسر) ثبت شده است.
/ 0 نظر / 169 بازدید