خبرهای جدید از مرحله دوم هدفمندی

درشرایطی که خبرهای ضد ونقیضی از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها تا پایان سال 91 به گوش میرسد , دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها از شرایطی خبر میدهد که باعث خط خوردن نام برخی از ایرانیها از دریافت یارانه میشود.
محمد رضا فرزین که اکنون مدیرعامل صندوق توسعه ملی شده است , در مورد حذف یارانه برخی اقشار در مرحله دوم هدفمندی گفت: یارانه مرحله اول هیچکس حذف نشده و قصد حذف این یارانه وجود ندارد اما برای مرحله دوم افراد شناسایی می‌شوند و افراد ثروتمند از دریافت یارانه مرحله دوم حذف خواهند شد.
***چه کسانی ثروتمندند
درحالی که قبلا ملاک ثروتمندی درامد بیش از 10درصد یارانه دریافتی اعلام شده بود اما فرزین دردور جدید اظهاراتش تعداد این اقشار راهم حدود 10درصد جمعیت کشور دانست که حدود 5/7 میلیون نفر را شامل میشود , اما سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنرانی دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها در جلسه دولت و مجلس گفت: فرزین با تاکید بر تلاش دولت بر اجرای سریع‌تر فاز دوم هدفمندی یارانه ها خبر داد که در این مرحله دولت قصد دارد از محل اعتبارات حذف یارانه اقشار پر در آمد بعضی برنامه های دولت را که به دلیل کمبود اعتبارات اجرایی نشده اجرایی کند.
مصطفی افضلی فرد ، اظهار داشت: فرزین رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در خصوص اهداف عمده هدفمندی یارانه ها، چالش ها و برنامه های پیش روی طرح تحول اقتصادی توضیحاتی را به نمایندگان ارائه داد که بسیار خوب بود ، هر چند بعضی از موارد آن را نمی توان رسانه ای کرد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در این جلسه با تاکید بر تلاش دولت بر اجرای سریع‌تر فاز دوم هدفمندی یارانه ها خبر داد که در این مرحله دولت قصد دارد از محل اعتبارات حذف یارانه اقشار پر در آمد بعضی برنامه های دولت را که به دلیل کمبود اعتبارات اجرایی نشده اجرایی کند.
وی افزود: فرزین در این جلسه زمان دقیقی را برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تعیین نکرد اما اعلام کرد که دولت تلاش می کند فاز دوم هدفمندی را هر چه سریع تر اجرایی کند.

***نحوه تقسیم یارانه درفاز دوم
درهمین حال رئیس صندوق توسعه ملی٬ با تأکید بر اینکه رویکرد دولت در رابطه با نحوه پرداخت یارانه نقدی لحاظ سطح درآمد خانوارها بوده است٬ گفت: در صورتی که دولت وارد فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها شود٬ به طور قطع تصمیم‌گیری‌های لازم را برای تعیین سطح درآمد خانوارها انجام می‌دهد.
محمدرضا فرزین در دیدار نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی با رئیس‌جمهور و اعضا هیأت دولت٬ با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت نهم و دهم٬ تصریح کرد: بر اساس ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها٬ مجلس دولت را مکلف کرد که به کلیه خانوارها متناسب به سطح درآمد پرداخت کند٬ اما متأسفانه به‌علت مشکلات اجتماعی این موضوع تحقق نیافت.
رئیس صندوق توسعه ملی٬ با تأکید بر اینکه رویکرد دولت در رابطه با نحوه پرداخت یارانه نقدی لحاظ سطح درآمد خانوارها بوده و هست٬ گفت: در صورتی که دولت وارد فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها شود٬ به طور قطع تصمیم‌گیری‌های لازم را برای تعیین سطح درآمد خانوارها انجام می‌دهد.
فرزین با بیان اینکه پرداخت نقدی راه‌حل مناسبی برای اجرای طرح و برنامه‌های کشور نیست٬ یاد‌آور شد: به‌طور مثال اگر امسال دولت اعتبار 6 هزار میلیاردی بخش سلامت را برای رایگان‌سازی درمان اختصاص دهد٬ مشخص نیست که اعتبارات حوزه سلامت در سال‌های آینده از کجا باید تأمین شود.
وی درباره میزان توزیع اعتبارات به خانوارها با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها٬ افزود: بر اساس اطلاعات مرکز آمار در سال 90 هر خانواده شهری به‌طور متوسط 260 هزار تومان از کنار آزادسازی قیمت انرژی درآمد داشته‌اند٬ که با این کار نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند به 10 درصد فقیر در خانوارهای شهری٬ از 3.12در سال 89 به 3.11در سال 90 رسید و این در روستایی‌ها از 6.16 به 2.15کاهش‌یافته است.
فرزین با اعلام اینکه تورم در سال 89 حدود 4.12 درصد بود که این آمار در سال 90 به 5.21 درصد رسیده است٬ یادآور شد: بخشی از این میزان تورم٬ تأثیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و تحولات نرخ ارز بوده است.
محمدرضا فرزین –دبیرستاد هدفمندسازی یارانه‌ها – پیشتر اعلام کرده بود: پیش از حذف برخی اقشار از سیستم دریافت یارانه نقدی 74.5 میلیون نفر یارانه می‌گرفتند، اما این رقم هم اکنون به 70 میلیون نفر کاهش یافته است و برای حذف افراد دیگر در حال بررسی هستیم.

وی درباره چگونگی شناسایی افراد دارای تمکن مالی گفت: به هر حال ما از خیلی پایگاه‌های اطلاعاتی استفاده کرده‌ایم و نظام مشخصی برای شناسایی این افراد داریم.

البته فرزین سال گذشته اعلام کرده بود که بر اساس برآورد ما کسی که یارانه نقدی، بین پنج تا 10 درصد درآمد ماهیانه وی را تشکیل می‌دهد نیازی به یارانه ندارد. بنابراین احتمال داده می‌شود که فیش حقوقی افراد ملاک عمل قرار گیرد بنابراین در این صورت کارمندان و کارگران که دارای فیش حقوقی مشخص هستند، امکان برآورد دریافتی‌ها وجود دارد اما درباره سایر درآمدهای این افراد و همچنین افراد دارای مشاغل آزاد امکان برآورد درآمد وجود ندارد.

بر این اساس اگر بنا به گفته قبلی فرزین 10 میلیون نفر از گردونه دریافت یارانه نقدی حذف شوند، 5.5 میلیون نفر دیگر نباید یارانه بگیرند و این در حالی است که بنا به اعلام برخی کارشناسان دریافت یارانه تبدیل به عادتی برای خانوارها شده و قطع آن به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

***گام دوم هدفمندی میشود یا نمیشود
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: یقینا دولتمردان گام دوم اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها را به سال 1392 موکول نخواهند کرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم رایگان شدن درمان و حمایت از تولید را مشروط به اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها دانست و گفت: وقفه یا تاخیر در اجرای این قانون یعنی ضرر بیشتر اقتصاد ملی.
وی گفت: زمان مناسب اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در گرو فضای عمومی جامعه و شرایط داخلی و خارجی است.
نماینده مردم تهران خواستار پدید آوردن شرایط لازم برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها شد و افزود: باید شرایط اقتصادی را مدیریت کرد نه اینکه منتظر عوامل غیرقابل پیش‌بینی بنشینیم و در مقام معلول نقش ‌آفرین شویم به بیان دیگر نوسان قیمت‌ها و بالا بودن نرخ تورم موجب نارضایتی مردم می شود و این وضعیت یعنی فراهم نبودن شرایط اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها.
درمقابل این اظهارات یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخصوص احتمال بازنگری درلایحه بودجه سال 91 به منظور اجرای مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها اظهارداشت: باتوجه به شرایط کنونی، امکان بازنگری در لایحه بودجه سال جاری برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها وجود ندارد.
عزت الله یوسفیان ملا افزود: به دلیل اینکه تغییر اعداد و ارقام در این لایحه منوط به افزایش درآمد دولت است و افزایش درآمد دولت هم از طریق گران کردن نرخ حاملهای انرژی امکان پذیر خواهد بود که در حال حاضر امکان انجام این کار وجود ندارد.

نماینده مردم آمل در مجلس اضافه کرد: اگر قرار باشد بازنگری صورت گیرد، این بازنگری درجهت تاخیر و توقف اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه هاست نه در جهت اجرای آن.
/ 1 نظر / 225 بازدید
ali

سلام دوست عزیز شما هم لینک شدید مال خود قالب هستش [گل]