دانستنی هایی در مورد حیوانات

=مار:ناشنواست و محیط اطراف خود را با ارتعاشاتی که از زمین دریافت میکند احساس میکند وفقط 30درصد از مارهای دنیا سمی هستند.مارها از نسل سوسمار هستند 120 میلیون سال پیش در گستره کره زمین پدیدار شدند. مارها با خفه کردن و دریدن و یا با زهرشان شکار خود را میکشند.

=تمساح: دندانهای تمساح در همه سنین عمر دوباره در می آید.طول بدن تمساح به 5 متر و وزن آنها به بیش از 520 کیلو گرم هم میرسد، تمساح ها به راحتی در آبق شنا میکنند وبا بستن پرده گوش و بینی خود میتوانند بیش از 1 ساعت نفس خود را در سینه حبس کنندو زیر آب بمانند.در صورت نبودن غذا تمساح قوی، همنوع ضعیفتر از خود را میخورد.قدبعضی ازآنهاتا 5/5مترمی رسد ،شبیه سوسمارهاوخیلی خونسرد ودندانهای تیزی دارند.

=راکون:قبل از صرف غذا ابتدا غذای خود را با آب می شوید.

=زنبور:ناگزیر است دو میلیون مرتبه روی گلها بنشیند تا بتواند یک لیوان عسل تولید کند.

=زالو: در یک مرتبه 2تا3 سانتیمتر مکعب خون می مکد و بعد از آن یک سال تمام چیزی نمی خورد.

=کنه:حشره ای ریزاست،می تواند 1سال تمام بدون غذا زنده بماند .

=کرگدن:شاخ کرگدن گرچه شبیه استخوان است اما درواقع توده ای ازموهایی است که محکم درهم تنیده شده است.

=گورخرها:زمانیکه گور خرها گله ای درکنار هم می ایستند باخطهایی که به بدن دارند در همدیگر ادغام میشوند واین باعث میشود که حیوانات درنده نمی توانند جهت شکار آنها تمرکز حواس کنند.

=اسب آبی : میتوانند مسافت کوتاهی را با سرعتی برابر 30کیلو متر در ساعت بدوند با این تصور که اسب های آبی وزنی در حدود 3 تن دارند.

=فیل: قادر است 5 تن بار را به آسانی به پشتش حمل کند.فیلها قدرت بینایی ضعیفی دارند ، بطوری که شبها بچه خود را با کفتار اشتباه میگیرند. فیل از گوش هایش بعنوان تهویه هوا استفاده میکند، او دمای بدنش را توسط گوش هایش متعادل نگه میدارد چون سطح بزرگی دارد که حیوان میتواند از طریق آن گرمای بدنش را کاهش دهد.زمان بارداری فیل به 2 سال می رسد.بزرگترین پستاندار خاکزی که وزن آن به 6/5 تن هم می رسد. پوست بدن این حیوان تقریبا به ضخامت پاشنه یک کفش مردانه است. تاکنون هزاران فیل تنها بخاطر عاجشان کشته شده اند.

=پشه ماده: فقط پشه ماده نیش میزند و از پروتئین خون مکیده شده جهت تخم گذاری استفاده میکند.

=نهنگ: بزرگترین نهنگ جهان بنام نهنگ آبی رنگ که 33 متر طول و 180 تن وزن دارد، چند سال پیش در آبهای خلیج فارس مشاهده شده است .

=خرچنگ: خرچنگ های ماده پس از جفت گیری زوج خود را می کشند و می خورند.

=یوزپلنگ(چیتا) : تندرو ترین جانور روی زمین چیتا یا همان یوزپلنگ است که در دشت های آفریقا یا جنوب آسیا از جمله ایران زندگی میکنند. گفته می شود که این جانور قادر است بیش از 500 متر را طی 15 ثانیه بپیماید. به عبارت دیگر ، سرعت او در حدود 120 کیلومتر در ساعت است.طول یوز پلنگ ها از 180 تا 210 سانتیمتر از بینی تا انتهای دم، وزن بیش از 60 کیلو .

=قورباغه: فقط قورباغه های نر قور قور میکنند.

=زرافه:میتواند با سرعت 57 کیلو متر در ساعت بدود.

=سوسک: بدون سر میتواتند 9 روز زنده بماند قبل از اینکه از گرسنگی بمیرد.

=شتر مرغ: چشمش بزرگتر از مغزش است.

=هشت پا: با وجود داشتن بدنی بزرگ می تواند از سوراخی بطول 5 سانتیمتر عبور دهد.

=خرگوش و طوطی: تنها حیوانی هستند که میتوانند بدون برگشتن اشیاء پشت سر خود را ببینند.

=گاو نر: کور رنگ هست و فقط نسبت به حرکات شنلی که گاو باز در مقابل چشمانش تکان میدهد به خشم می آید و فرقی نمیکند که شنل به چه رنگی باشد.

=موریانه ها: وزن کل موریانه های جهان 10 برابر وزن کل انسان است.

= ملکه موریانه: 50 بار بزرگتر از جفت مذکر خود میباشد.

=ماهی: نوعی ماهی وجود داترد که به کمک بال هایش به سطح آب می آید و 1/5 دقیقه در هوا پرواز میکند و به شکار طعمه خود می پردازد.

=مورچه: حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری میکند.مورچه ها سه نوع هستند ، مورچه نر ، مورچه های ملکه که تخم گذاری میکنند ،مورچه های کارگر یا ماده که جفت گیری و تخم گذاری نمی کنند.

=خفاش: از بزاق خفاش خون آشام داروی ساخته اند که جلوی سکته مغزی را میگیرد.تنها حیوان پستانداری است که پرواز می کند.درشب تاریک بی آنکه از چشم های خود استفاده کند باسرعت زیادی پرواز می کند.

=سگ: کوچکترین سگ دنیا، دارکیده پیترزبورک با 600گرم وزن میباشد.

=شمپانزه، اورانگوتان، گوریل، میمون، سگ ، گربه، راکون، خوک، فیل، اسب،10 تا از باهوشترین حیوانات هستند.

=لاک پشت: حداکثر سرعت لاک پشت های غول پیکر 4/5 متر است که خرگوش این فاصله را در کمتر از نیم ثانیه می پیماید.در بین جانوران با بیش از 152 سال سن بالاترین سن را دارد.

=جغد: قدرت بینایی جغد 82 برابر انسان است.

=حیواناتی چون سگ و گربه تنها از طریق نفس زدن تند تند به دفع گرمای بدن خود می پردازند و بدین علت است که سگ در هوای گرم دهان خود را باز کرده و له له میزند ، تا بدینگونه از حرارت و گرمای بدن خود بکاهد.

=مرغ مگس خوار: ضربان قلب 1000مرتبه در دقیقه است.

=موش: ادرار موش در زیر اشعه ماوراء بنفش میدرخشد و همین امر باعث میشود که بازها بتوانند آنها را شکار کنند.

=عروس دریایی: یکی از سمی ترین حیوانات دنیا نوعی عروس دریایی است که سم آن در کمتر از 2 دقیقه قربانی خود را میکشد.

=آفتاب پرست: آفتاب پرست ها میتوانند رنگ پوست خود را تغییر دهند.آنها روی درختان زندگی میکنند. این حیوان با زبان چسبنده خود چنان سریع حشره ها را شکار میکنند که فرصت کوچکترین حرکت را به طعمه خود نمی دهند.

=باز(قوش) : بزرگترین بازها ،باز کاکلی شمالگان است که بیش از 60 سانتیمتر طول دارد و کوچکترین بازها، بازهای جنوب آسیا هستند که کمتر از 15 سانتیمتر طول دارند و از حشرات تغذیه میکنند. باز تیر پرواز یکی از سریعترین پرندگان جهان است . سرعت این پرنده در هنگام شیرجه به 280 کیلو متر در ساعت میرسد.

=بالن: طول متوسط آن 23 متر و وزنش 130 تن میباشد . این حیوان دریایی در اقیانوس منجمد شمالی زندگی میکند.

=ببر: وزن این حیوان در حدود 230 کیلو ، طول بدنش در حدود 3 متر به اضافه دم که به تنهایی 90 سانتیمتر است.

=پروانه: مدت عمرش 3ماه است،هرگز نمیخوابند، از 11کیلومتری بوها را حس میکند.حدود 17000نوع پروانه وجود داردکه با بیدها هم خانواده محسوب می شوند.

=پلنگ: سریع ترین جانور دنیاست وقادراست 135کیلومتر مسافت رادر یک ساعت طی کند.سرعت متوسط پلنگ 71کیلومتر درساعت است.

=خارپشت: خارپشت برای حفاظت خودتیغ های محکمی دراطراف بدن خود داردوهنگام خطر،خود را به شکل گلوله ای ازتیغ درمی آورد.

=روباه: وزن روباه بیش از 10 کیلو،وطول بدنش درحدودی 1 متر است،بیشتربخاطر دم بسیار زیبایش شکارمی شود.

=سگ آبی: سگهای آبی حیواناتی بزرگ جثه از راسته جوندگان هستندکه وزنشان به بیش از 25کیلوگرم وطول بدنشان با دم به بیش از 1متر میرسد.سگ های آبی قادرند تابیش از 15دقیقه زیرآب بمانند.

=سوسک: بیش از 300 هزار نوع سوسک شناخته شده است، که بزرگترین آنها سوسک غول پیکر آفریقایی است که بیش از 10 سانتیمتر طول و 100 گرم وزن دارد.

=شتر: هنگام تشنگی می تواند 100لیتر آب بخورد و همچنین بیش از 990 کیلو متر راه را بدون آب و غذا بپیماید . شتر ها دو نوع هستند نوع عربی آن که یک کوهان دارد و نوع غربی که دو کوهان دارد.

=شتر مرغ: بزرگترین پرنده روی زمین است که قادر به پرواز نیست. نوعی از این پرنده یافت شده است که 156/5 کیلوگرم وزن دارد.

=شیر : سلطان جنگل، طول بدنش در حدود 270سانتی متر ، 3 متر تا انتهای دم ، ارتفاع بدن تا شانه بیش از 90 سانتیمتر ، وزن بدن 200تا 300 کیلو گرم میباشد.

=عقاب : طول بالهای گشوده یکی از این نوع پرنده عظیم الجثه بیش از 2 متر است. بسیاری از عقابها تا ارتفاع بسیار زیادی در آسمان اوج می گیرند.

=فلامینگو: پرندگان گرمسیری هستند ، بلندی قد آنها با توجه به پا و گردن درازشان به 1/8 متر میرسد.

=کانگورو: کیسه دارانی هستند که در گینه نو و استرالیا زندگی میکنند ، دم بلند کانگورو آنها را در حفظ تعادلشان کمک زیادی میکند، هنگام خطر باسرعت 40کیلو متر در ساعت می دوند. کانگوروها قادر نیستند به عقب راه بروند.

=کرگدن: از حیوانات خشکی هست که از پستانداران سم دار محسوب میشود . شکارچیان این حیوان را به خاطر شاخش شکار میکنند.شاخ این حیوان از مو میباشد، به همین دلیل درحال نابودی میباشد. بزرگترین آنان در آفریقا تا 2/5 متر طول و 5 تن وزن وجود دارد.

=گربه: گربه سانان دارای اندامهای بسیار متفاوتی هستندوازگربه خانگی تاشیر و ببر را شامل میشود.بغیراز شیر و یوزپلنگ،تمام گربه سانان بصورت انفرادی زندگی میکنند.

=گورکن: حیواناتی بزرگ و شبیه به راسو هستند. این جانور پستاندار بدنی پر مو ،دندانی تیز،آرواره ای قوی و پنجه ای پر قدرت دارد.این جانور 75 سانتیمتر است و در حالت ایستاده 30 سانتیمتر قد دارد.

=گوزن: از خانواده گاوها و آهوها هستند.گوزن ها از نظر قد و اندازه متفاوت هستند،بزرگترین نوع آنها گوزن آلاسکایی است که بلندی آن به 2 الی 3 متر و وزنش به 800 کیلو گرم هم می رسد.

=مرغابی: طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن به مدت 75 تا 82 روز متعلق به این پرنده هست.

=مورچه خوار: موجودی کنجکاو با پوزه ای بلند و خمیده هستند ، ممکن است فاصله نوک دم تا پوزه مورچه خوار به 2 متر برسد.

=میمون: پستاندارانی هستند که نسبتا شبیه انسان هستند. میمون ها دارای 400 نوع هستند و بیشتر آنها در مناطق استوایی به ویژه در جنگل های آفریقا آسیا و آمریکای جنوبی زندگی میکنند.

 

 

تهیه و تنظیم: آقازاده کلیبر


/ 0 نظر / 89 بازدید